Mroczek późny

Mroczek późny (Eptesicus serotinus) to dość duży nietoperz z rodziny mroczkowatych. To nasz jeden z najbardziej pospolitych nietoperzy. Grzbiet jest brązowy, spód jaśniejszy. Uszy są szerokie, zaokrąglone. Skóra jest ciemnobrązowa.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w Europie, Azji i w północnej części Afryki. W Polsce jest wszędzie pospolity. Zamieszkuje miasta i wsie, zasiedlając zwykle strychy domów. Zimuje w jaskiniach, piwnicach i na strychach.

Tryb życia i zachowanie

Mroczek późny żeruje nad wodą, w pobliżu latarni, nad zadrzewieniami, na pastwiskach, na skrajach lasów, zasiedla wsie i centra miast. Na łowy wylatuje 20 minut po zachodzie słońca. Zimowanie trwa od października do kwietnia. Prowadzi zazwyczaj osiadły tryb życia. Nietoperz ten dożywa 23 lat.

Gatunek ten wydaje dźwięki o częstotliwości 24-28 kHz.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 32-38 cm, ciężar ciała 10-33 g.

Pożywienie

Poluje głównie na większe chrząszcze, ćmy i duże muchówki. Owady chwyta w locie, rzadziej z powierzchni liści.

Rozmnażanie

Gody odbywają się we wrześniu i październiku. Samice w kwietniu i maju tworzą kolonie rozrodcze. Kolonia rozprasza się w sierpniu. Młode rodzą się w czerwcu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek znajduje się pod ochroną w naszym kraju.

Ciekawostki

Niestety u tego gatunku notuje się przypadki wścieklizny, choć nie jest to ten sam wirus, który atakuje psowate. Prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa na człowieka jest bardzo małe. Bezwzględnie należy unikać brania mroczka do rąk.

Podgatunki

Wyróżniamy następujące podgatunki:


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

           Rodzą się młode mroczka późnego.
     Okres zimowania mroczka późnego.
       Mroczek późny tworzy kolonie lęgowe.

Pokrewne gatunki ssaków


Czy nietoperze wampiry wypijają krew?
Nierzadko można usłyszeć o nietoperzach wampirach. Skąd ta nazwa i czy faktycznie zwierzęta te wysysają krew ze swoich ofiar?
Czy tylko nietoperze używają echolokacji?
Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Czy tylko nietoperze widzą w ciemności w ten sposób?
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.47 / 64.9%
2024-01-20Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Dietmar Nill, Christian Dietz, Otto von Helversen – Nietoperze Europy i Afryki północno-zachodniej, 9788370736736, Multico 2009
  • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0

© medianauka.pl, 2018-12-27, GAT-16137
Data aktualizacji artykułu: 2022-05-22
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.