Mrówka ćmawa
Mrówka ćmawa (Formica polyctena) to gatunek błonkówki z rodziny mrówkowatych z rodzaju mrówka (Formica), bardzo podobny do mrówki rudnicy. Mrówka ćmawa nie ma drobnych włosków na odwłoku i ma jaśniejszy odwłok.
Zdjęcia – galeria
W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

© JPS - Fotolia.com
Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.
Występowanie i środowisko PL
Brak danych.
Tryb życia i zachowanie
Buduje, podobnie jak rudnica, potężne kopce, którego znaczna część znajduje się pod ziemią. Są one nawet większe i dłużej "żyją". W gnieździe mrówki ćmawej można znaleźć kilka królowych, w przeciwieństwie do mrowiska rudnicy.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Pokrewne gatunki owadów
- Mrówka zbójnica, zbójnica krwista (Formica sanguinea)
- Mrówka rudnica (Formica rufa)
- Pierwomrówka łagodna (Formica fusca)
Jak mrówki nawigują i co mają z tym wspólnego wektory?
Istnieje pewien rodzaj mrówek, który posługuje się specyficznym sposobem orientowania się w przestrzeni. Czy ma to coś wspólnego z wektorami? Otóż okazuje się, że tak!
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2018-11-20, GAT-1527