PL

Opaślik nadrzewny

Opaślik nadrzewny (Barbitistes serricauda) to gatunek owada z rodziny pasikonikowatych. Ubarwienie żółtozielone, rzadziej brązowe, z ciemnymi kropkami i plamami, czasem bardzo rozległymi. Od oka biegnie w kierunku tarczki szyjnej żółta, podkreślona linia. Skrzydła są łuskowate, brązowawe u samców, zielone u samic. Odnóża samców są na ogół czerwonawe. Czułki są dłuższe od długości ciała. Przysadki odwłokowe u samców są esowate i mają czerwony kolor. Samica ma ząbkowane na końcu pokładełko.


Opaślik nadrzewny (Barbitistes serricauda)
© Eileen Kumpf - stock.adobe.com

Występowanie i środowisko

Zasiedla skraje lasów. Większość czasu spędza na drzewach. Gatunek występuje w Europie, w Polsce obserwacje w Tatrach i na Górnym Śląsku nie są potwierdzone. Możliwe, że gatunek w Polsce nie występuje.

Tryb życia i zachowanie

Imago występuje od połowy czerwca do października. Jest aktywny w nocy. Odgłosy wydaje po zmierzchu. Słychać go z odległości zaledwie 1 m.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 15-20 mm.

Pożywienie

Opaślik nadrzewny odżywia się liśćmi dębu, leszczyny, maliny.

Rozmnażanie

Brak danych.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-04-07, GAT-14979

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Opaślik nadrzewny
       

Okres występowania postaci dorosłej opaślika nadrzewnego.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.