logo

Opaślik sosnowiec

Opaślik sosnowiec (Barbitistes constrictus) to gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych o niebieskozielonym lub brązowawym ubarwieniu z czarnymi, drobnymi plamami. Trzecia para odnóży mocno rozwinięta. Od oczu przez prawie całe ciało biegnie żółta linia. Czułki są ciemne, co pewien (duży) odstęp z jasnymi pierścieniami. Czułki są trzy razy dłuższe niż długość ciała. Głowa jest nieznacznie szersza od przedplecza. Przedplecze ma wygięcie przypominające siodło. Samica ma dość długie pokładełko. Skrzydła są skrócone.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Opaślik sosnowiec zasiedla lasy iglaste, najczęściej sosnowe. Jest u nas pospolity w całym kraju. Jest to gatunek Europy Środkowej.

Tryb życia i zachowanie

Zimują jaja. Osobniki dorosłe pojawiają się w lipcu i występują aż do października.

Morfologia i anatomia

Opaślik sosnowiec osiąga od 2 do 3 cm długości ciała. U samców przysadki odwłokowe są esowate, poszerzające się i zwężone na samym końcu.

Pożywienie

Opaślik żywi się roślinami leśnego runa na wczesnym etapie rozwoju, później zjada pąki i igły drzew.

Rozmnażanie

Okres rozwoju trwa dwa lata. Samce przywołują śpiewem samice po zmierzchu. Samica składa jaja w sierpniu do gleby, otoczone twardniejącą wydzieliną.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To szkodnik leśny tępiony za pomocą środków chemicznych przy masowych pojawach.© medianauka.pl, 2018-09-01, GAT-14980


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres występowania postaci dorosłej opaślika sosnowca.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

ikonaOpaślik nadrzewny
Barbitistes serricauda
Pasikonikowate
Pasikonikowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Polecamy w naszym sklepie

Zoologia stawonogi
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Kostka
Crambidae i Thyrididae Polski
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.