Perkołyski

Perkołyski (Heliornithidae) to rodzina ptaków z rzędu żurawiowych. Rodzina ta liczy dziś 3 gatunki w 3 rodzajach. W Polsce perkołyski nie występują.

Wygląd

To ptaki podobne nieco do perkozów i chruścieli. Palce stóp mają płatki skórne. Nogi mają czerwony kolor. Mają ostro zakończony, czerwony dziób, średniej długości, długą szyję, dość długi, czasem usztywniony ogon. Samce mają pod skrzydłami fałd skórny, tworzący kieszeń, w której mogą nosić pisklęta. Upierzenie różne, w zależności od gatunku.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Perkołyska amerykańskaPerkołyska amerykańska

Heliornis fulica

To największy przedstawiciel tej rodziny ptaków. Zamieszkuje Amerykę Południową i Środkową. Na palcach nóg znajdują się płatki skórne. Pod skrzydłami znajduje się fałd skórny, który tworzy kieszeń na pisklęta.

Inne gatunki

  • perkołyska indyjska (Heliopais personata)
  • perkołyska afrykańska (Podica senegalensis)

Występowanie i środowisko

Zamieszkują obszary wodne w tropikach. Każdy gatunek ma oddzielny obszar występowania. Są to Afryka, Ameryka Środkowa i Południowa oraz Azja.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą skryty tryb życia. Są bardzo płochliwe. Wystraszone uciekają, często pod wodą, do najbliższych zarośli. Do lotu wzbijają się z wody, biegnąc po jej powierzchni. Przebywają większą część czasu na wodzie, ale także pośród gęstych zarośli na lądzie. Prowadzą osiadły tryb życia.

Rozmnażanie

Gniazdo zakładają nisko na gałęziach lub na szczątkach naniesionych przez wodę. W zależności od gatunki samica znosi od 2 do 7 jaj. Okres wysiadywania wynosi około 2 tygodni. U jednego gatunku zaraz po wykluciu, jeszcze nagie i ślepe pisklęta dorosłe perkołyski zabierają z gniazda. U pozostałych pisklęta są porośnięte puchem.

Pożywienie

Prawdopodobnie owady, inne bezkręgowce, małe kręgowce i pokarm roślinny.

Ochrona i zagrożenia

Perkołyska indyjska jest zagrożona wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Perkołyski pod skrzydłami mają specjalne torby stworzone z fałdów skórnych, w których noszą swoje pisklęta (prawdopodobnie tylko samce), nawet w locie.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-03-09, RODZ-271
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-06Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.