Perkołyski

Perkołyski (Heliornithidae) to rodzina ptaków z rzędu żurawiowych. Rodzina ta liczy dziś 3 gatunki w 3 rodzajach. W Polsce perkołyski nie występują.

To ptaki podobne nieco do perkozów i chruścieli. Palce stóp mają płatki skórne. Nogi mają czerwony kolor. Mają ostro zakończony, czerwony dziób, średniej długości, długą szyję, dość długi, czasem usztywniony ogon. Samce mają pod skrzydłami fałd skórny, tworzący kieszeń, w której mogą nosić pisklęta. Upierzenie różne, w zależności od gatunku.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują obszary wodne w tropikach. Każdy gatunek ma oddzielny obszar występowania. Są to Afryka, Ameryka Środkowa i Południowa oraz Azja.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą skryty tryb życia. Są bardzo płochliwe. Wystraszone uciekają, często pod wodą, do najbliższych zarośli. Do lotu wzbijają się z wody, biegnąc po jej powierzchni. Przebywają większą część czasu na wodzie, ale także pośród gęstych zarośli na lądzie. Prowadzą osiadły tryb życia.

Rozmnażanie

Gniazdo zakładają nisko na gałęziach lub na szczątkach naniesionych przez wodę. W zależności od gatunki samica znosi od 2 do 7 jaj. Okres wysiadywania wynosi około 2 tygodni. U jednego gatunku zaraz po wykluciu, jeszcze nagie i ślepe pisklęta dorosłe perkołyski zabierają z gniazda. U pozostałych pisklęta są porośnięte puchem.

Pożywienie

Prawdopodobnie owady, inne bezkręgowce, małe kręgowce i pokarm roślinny.

Ochrona i zagrożenia

Perkołyska indyjska jest zagrożona wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Perkołyski pod skrzydłami mają specjalne torby stworzone z fałdów skórnych, w których noszą swoje pisklęta (prawdopodobnie tylko samce), nawet w locie.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki



Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?
W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2015-03-09, RODZ-271
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-06



©® Media Nauka 2008-2023 r.