Logo Media Nauka

FacebookPerkołyski

Perkołyski (Heliornithidae) to rodzina ptaków z rzędu żurawiowych. Rodzina ta liczy dziś 3 gatunki w 3 rodzajach. W Polsce perkołyski nie występują.

Wygląd

To ptaki podobne nieco do perkozów i chruścieli. Palce stóp mają płatki skórne. Nogi mają czerwony kolor. Mają ostro zakończony, czerwony dziób, średniej długości, długą szyję, dość długi, czasem usztywniony ogon. Samce mają pod skrzydłami fałd skórny, tworzący kieszeń, w której mogą nosić pisklęta. Upierzenie różne, w zależności od gatunku.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Perkołyska amerykańskaPerkołyska amerykańska

Heliornis fulica

To największy przedstawiciel tej rodziny ptaków. Zamieszkuje Amerykę Południową i Środkową. Na palcach nóg znajdują się płatki skórne. Pod skrzydłami znajduje się fałd skórny, który tworzy kieszeń na pisklęta.

Inne gatunki

  • Perkołyska indyjska (Heliopais personata)
  • Perkołyska afrykańska (Podica senegalensis)

Występowanie i środowisko

Zamieszkują obszary wodne w tropikach. Każdy gatunek ma oddzielny obszar występowania. Są to Afryka, Ameryka Środkowa i Południowa oraz Azja.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą skryty tryb życia. Są bardzo płochliwe. Wystraszone uciekają, często pod wodą, do najbliższych zarośli. Do lotu wzbijają się z wody, biegnąc po jej powierzchni. Przebywają większą część czasu na wodzie, ale także pośród gęstych zarośli na lądzie. Prowadzą osiadły tryb życia.

Rozmnażanie

Gniazdo zakładają nisko na gałęziach lub na szczątkach naniesionych przez wodę. W zależności od gatunki samica znosi od 2 do 7 jaj. Okres wysiadywania wynosi około 2 tygodni. U jednego gatunku zaraz po wykluciu, jeszcze nagie i ślepe pisklęta dorosłe perkołyski zabierają z gniazda. U pozostałych pisklęta są porośnięte puchem.

Pożywienie

Prawdopodobnie owady, inne bezkręgowce, małe kręgowce i pokarm roślinny.

Ochrona i zagrożenia

Perkołyska indyjska jest zagrożona wymarciem.

Ciekawostki

Perkołyski pod skrzydłami mają specjalne torby stworzone z fałdów skórnych, w których noszą swoje pisklęta (prawdopodobnie tylko samce), nawet w locie.
© medianauka.pl, 2015-03-09, RODZ-271Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.