Pierwszy program w JavaScript

Nie będę oryginalny i naszym pierwszym wspólnym programem będzie skrypt, który wypisze nam w okienku napis "Witaj na mojej stronie!", jak w większości kursów.

Zastosujemy tu konwencję, która będzie obowiązywała w całym kursie podczas pracy ze skryptami. Będę omawiał kolejno kod programu, wymieniał nowe instrukcje i prezentował kod programu. Kod zawsze będzie można pobrać z naszej strony.

Program "Witaj" ma za zadanie wyświetlić okno dialogowe z napisem "Witaj na mojej stronie".

Listing

<html>
<head>
	<meta charset="utf-8">
	<title>JavaScript - Program 1</title>
</head>
<body> <script> alert("Witaj na mojej stronie!"); </script> </body> </html>
Lupa Otwórz Pobierz


Słowa kluczowe użyte w kodzie:


Opis zastosowanych ikon w oknie listingu:

IkonaZnaczenie
LupaMożesz od razu zobaczyć na tej stronie jak działa skrypt.
Otwórz w nowym okniePrzejdź do osobnego okna ze stroną napisaną w kodzie z ramki.
Pobierz materiałyPobierz materiały źródłowe

Opis funkcjonowania programu

Nasz program składa się z jednej instrukcji:

alert("treść komunikatu")

Metoda alert() wyświetla okno dialogowe, w którym wyświetla napis, jaki zostanie zawarty w nawiasie. Każdy napis powinien być ujęty w cudzysłów. Oprócz napisu pojawi się także klawisz "OK", po naciśnięciu którego okienko się zamyka.

Dodatkowo należy zapamiętać, że każda instrukcja powinna być zakończona znakiem średnika. Tak też jest w naszym przypadku.

Gdy otworzysz skrypt w osobnym oknie, okno komunikatu pojawi się najpierw, zanim załaduje się strona! To prawidłowe działanie. W kolejnych lekcjach pokażę jak to zmienić.

Jeszcze jedna uwaga na koniec. W kodzie pojawiło się wyrażenie <meta charset="utf-8">. Odpowiada ono za zdefiniowanie strony kodowej znaków używanych na danej stronie. Jest to obecnie najbardziej powszechnie stosowana strona kodowa.Inne zagadnienia z tej lekcji

JavaScript - wymagania

JavaScript - wymagania

Wymagania dla JavaScript, czyli co jest potrzebne, aby rozpocząć przygodę programowania z JavaScript. Opis narzędzi oraz konfiguracja przeglądarek internetowych

JavaScript - podstawowe informacje

JavaScript - podstawowe informacje

JavaScript - komunikacja z serwerem i obiektowość języka. Kilka zagadnień, które nie zostały poruszone we wstępie, a których znajomość jest bardzo przydatna na każdym etapie nauki języka programowania.

Wstawianie skryptu na stronę

Wstawianie skryptu na stronę

JavaScript - jak wstawić skrypt na stronę? Jak dodać skrypt umieszczany bezpośrednio na stronie, umieszczanie skryptów w oddzielnym pliku oraz ścieżki dostępu, URL do skryptu?

Komentarze w JavaScript

Komentarze w JavaScript

Jak stosować komentarze w kodzie JavaScript? Stosowanie komentarzy jest bardzo dobrym zwyczajem. Podczas pisania kodu wydaje się on nam jasny.
© medianauka.pl, 2016-10-31, ART-3222

Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Miasto
Kolorowe skarpetki - football piłka nożna
Badania jako podstawa projektowania User Experience
Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.