Piszczałkowate

Piszczałkowate (Fistulariidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu igliczniokształtnych, do której zaliczamy zaledwie 4 gatunki w jednym rodzaju.

Wygląd

Ciało silnie wydłużone, bocznie spłaszczone poza głową, która jest spłaszczona grzbieto-brzusznie. Na końcu ogona długi biczowaty, wiciowaty wyrostek. Ciało pokrywają nieregularnie kostne płytki lub skóra jest naga.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Fistularia commersoniiFistularia commersonii

Fistularia commersonii

Fistularia commersonii to gatunek ryby morskiej z rodziny piszczałkowatych. Ciało silnie wydłużone, bocznie spłaszczone poza głową, która jest spłaszczona grzbieto-brzusznie.

Inne gatunki

  • Fistularia corneta
  • Fistularia petimba
  • Fistularia tabacaria

Występowanie i środowisko

Ryby te żyją w cieplejszych wodach Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego i Atlantyku.

Tryb życia i zachowanie

Długość ciała około 1,5-2 m. ciężar zwykle nie przekracza 3 kg. Wić może mieć długość nawet 1 metra. Głowa jest bardzo długa. Stanowi nawet jedną trzecią długości całego ciała.

Morfologia i anatomia

To drapieżniki. Swoje ofiary wysysają za pomocą rurkowatego pyszczka. Najczęściej atakują ławice małych ryb.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Włodzimierz Załachowski - Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura - Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2022-11-16, RODZ-1016Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.