Piszczałkowate

Piszczałkowate (Fistulariidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu igliczniokształtnych, do której zaliczamy zaledwie 4 gatunki w jednym rodzaju.

Ciało silnie wydłużone, bocznie spłaszczone poza głową, która jest spłaszczona grzbieto-brzusznie. Na końcu ogona długi biczowaty, wiciowaty wyrostek. Ciało pokrywają nieregularnie kostne płytki lub skóra jest naga.

Występowanie i środowisko

Ryby te żyją w cieplejszych wodach Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego i Atlantyku.

Tryb życia i zachowanie

Długość ciała około 1,5-2 m. ciężar zwykle nie przekracza 3 kg. Wić może mieć długość nawet 1 metra. Głowa jest bardzo długa. Stanowi nawet jedną trzecią długości całego ciała.

Morfologia i anatomia

To drapieżniki. Swoje ofiary wysysają za pomocą rurkowatego pyszczka. Najczęściej atakują ławice małych ryb.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer — Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Włodzimierz Załachowski — Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik — Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura — Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2022-11-16, RODZ-1016©® Media Nauka 2008-2023 r.