logo

Pochwodziób żółtodzioby

Pochwodziób żółtodzioby (Chionis albus) to jeden z dwóch przedstawicieli rodziny pochwodziobów. Jest to ptak podobny nieco do gołębia. Upierzenie całe białe za wyjątkiem okolic oczu, które nie jest opierzone i ma różowy kolor. Nogi i dziób są dość mocne. Jak nazwa gatunkowa wskazuje, dziób jest koloru żółtego. Nad dziobem znajduje się nagie nabrzmienie. U nasady dzioba znajduje się rogowa pochewka.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Gnieździ się na Półwyspie Antarktycznym, Georgii Południowej, Orkadach Południowych, Szetlandach Południowych, na zimę wędruje na Falklandy oraz na wybrzeże Argentyny w Ameryce Południowej.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten lubi podczas przelotów odpoczywać na przepływających statkach oraz górach lodowych. Nie boi się człowieka. Dużo czasu spędza na higienie osobistej.

Pożywienie

Zjada pokarm pochodzenia zwierzęcego i glony. Nie gardzi padliną i odpadkami. Podkrada pingwinom jaja i kryl dla piskląt. Zjada małe, martwo urodzone foki, łożyska fok. Ma zwyczaj zjadania odchodów.

Rozmnażanie

Gniazduje w parach w szczelinach skał, najczęściej w okolicy kolonii pingwinów. Samica zwykle składa 2, czasem 3 jaja, które przez 28 dni wysiaduje na zmianę z samcem. Zwykle przeżywa tylko jedno pisklę. Zdarza się, że słabsze pisklę pada ofiarą rodziców.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.© medianauka.pl, 2015-03-16, GAT-729
Pokrewne gatunki ptaków

Pochwodzioby
Pochwodzioby

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.Które ptaki gniazdują najdalej?

Które ptaki gniazdują najdalej?

Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Polecamy w naszym sklepie

Kubek zwierzęta Bałtyku
Kolorowe skarpetki Miasto
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.