logoPochwodzioby

Pochwodzioby (Chionidae) to rodzina ptaków z rzędu siewkowatych. Rodzina ta liczy dziś 2 gatunki w 1 rodzaju. W Polsce pochwodzioby nie występują.

Wygląd

To ptaki podobne nieco do gołębi. Mają mocne nogi, krótkie skrzydła, mocny i krótki dziób, który u nasady ma rogową pochwę. Ubarwienie ciała jest białe za wyjątkiem okolicy oka, które jest różowe i żółtawej plamy na policzku. Pod piórami konturowymi znajdują się pióra puchowe.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Pochwodziób żółtodziobyPochwodziób żółtodzioby

Chionis alba

To największy przedstawiciel rodziny, który wyróżnia się żółtym dziobem. Jak nazwa gatunkowa wskazuje, dziób jest koloru żółtego. Nad dziobem znajduje się nagie nabrzmienie. U nasady dzioba znajduje się rogowa pochewka.

Inne gatunki

  • pochwodziób czarnodziob (Chionis minor)

Występowanie i środowisko

Zamieszkują wyspy antarktyczne: Wyspy Księcia Edwarda, Wyspy Crozeta, Wyspy Kerguelena, Wyspy Heard, Wyspy McDonalda, na Półwyspie Antarktycznym, Georgii Południowej, Orkadach Południowych i Szetlandach Południowych oraz Falklandach i wybrzeżach Argentyny.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te żerują stadnie. Lubią odpoczywać podczas swoich wędrówek na przepływających statkach oraz górach lodowych. Są ptakami odważnymi, nie boją się człowieka. Dużo czasu spędzają na higienie osobistej.

Rozmnażanie

Gniazdują pojedynczo w szczelinach skał, najczęściej w okolicy kolonii pingwinów. Samica zwykle składa 2 jaja, które przez 28 dni wysiaduje na zmianę z samcem. Najczęściej przeżywa tylko jedno pisklę. Zdarza się, że słabsze pisklę pada ofiarą rodziców.

Pożywienie

Zjadają pokarm pochodzenia zwierzęcego i glony. Nie gardzą padliną i odpadkami. Podkradają pingwinom jaja i pokarm dla piskląt. Zjadają małe martwo urodzone foki, łożyska fok. Mają zwyczaj zjadania odchodów.

Ochrona i zagrożenia

Ptaki te nie są zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Pochwodzioby mają odrażającą dietę. Zjadają odpadki, martwe foczki, łożyska i błony płodowe fok, zwymiotowany pokarm pingwinów, odchody a nawet własne pisklęta!
© medianauka.pl, 2015-03-15, RODZ-279 

Które ptaki gniazdują najdalej?

Które ptaki gniazdują najdalej?

Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Polecamy w naszym sklepie

Kubek zwierzęta Bałtyku
Paw Puzzle
Montessori - Zwierzęta
Kolorowe skarpetki Miasto
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.