PL

Poskocz krasny

Poskocz krasny (Eresus niger) to pająk o wyraźnym dymorfizmie płciowym. Samiec jest pięknie ubarwiony. Ma czerwony odwłok z czterema dużymi, czarnymi plamami z jasną obwódką. Głowotułów jest czarny. Odnóża są grube, przednie czarno-białe, tylne - pomarańczowe. Samica tego pająka jest jednolicie czarna i znacznie większa od samca.


Poskocz krasny(Eresus niger)
© bereta - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

To bardzo rzadki w Polsce pająk. Występuje w Europie poza północą. Lubi piaszczyste tereny, nasłonecznione skarpy, stoki, zbocza. Jest ciepłolubny.

Tryb życia i zachowanie

Buduje w ziemi norkę o głębokości nawet 10 cm, nad którą buduje płaską sieć łowną. W norce samica przebywa na stałe. Latem samce wędrują po powierzchni ziemi.

Pożywienie

Poluje na owady, szczególnie na chrząszcze.

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową samica osiąga w trzecim roku życia. Przejawia instynkt macierzyński nad jajami, które składa w kokonie w swojej norze. Gdy z jaj wyklują się pająki z czasem zjadają swoją matkę.

Ochrona i zagrożenia

To gatunek chroniony w Polsce.

Ciekawostki

To jeden z najpiękniej ubarwionych naszych pająków.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-06-03, GAT-4054
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.