logo

Puma, kuguar

Puma, kuguar (Puma concolor) to duży drapieżny ssak z rodziny kotów o stosunkowo małej głowie, gibkim tułowiu, pięciopalczastych przednich i czteropalczastych tylnych kończynach. Ciało pokryte miękkim i krótkowłosym futrem w kolorze piaskowym. Wielkość pumy zależy od środowiska, w którym żyje. Największe, srebrzystoszare okazy żyją w Patagonii, najmniejsze w Andach.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Puma ma największy zasięg spośród ssaków Nowego Świata. Występuje na obszarze obu Ameryk od Kanady po Patagonię.

W Ameryce Północnej w wielu miejscach została wytępiona. Lubi skraje lasów, zarośla, tereny otwarte na nizinach i w terenie górzystym. Preferuje suche tereny.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi nocny tryb życia. W dzień śpi na drzewach lub w zaroślach. Ofiary atakuje znienacka i zabija, rozszarpując gardło. Przed człowiekiem i psami ucieka, jednak gdy ucieczka nie jest możliwa - atakuje. Jest samotnikiem. W pary łączy się tylko w okresie godów. Dobrze skacze, wspina się po drzewach i pływa, choć unika kąpieli.

Pożywienie

Ssaki jeleniowate, antylopy, ostronosy, paki, aguti, małpy. Dzienne zapotrzebowanie na mięso - do 2,7 kg. Rzadziej atakuje zwierzęta duże. Przysmakiem jest krew. Puma zabija czasem więcej zwierząt niż może zjeść, zlizuje wówczas jedynie krew.

Rozmnażanie

Rozmnaża się przez cały rok, najczęściej z końcem zimy lub początkiem wiosny. Ciąża trwa 90-93 dni. Samica rodzi 1-4 ślepych młodych, których futerko ma ciemne cętki na tułowiu i ciemne pierścienie na ogonie. Matka rodzi w gnieździe w jaskini, szczelinie skalnej lub w zaroślach. Młode pozostają z matką 2 lata.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Jeżeli zdobycz jest zbyt duża, aby ją spożyć przy jednym posiłku, puma chowa resztki, przykrywając je starannie liśćmi i trawą. Powraca do resztek tylko wówczas, gdy nie uda się jej upolować nowej zdobyczy. Nie jada mięsa nieświeżego.

Puma jest bardzo silna. Potrafi wlec za sobą zdobycz trzy razy większą od siebie.

Osiąga prędkość do 80 km/h.© medianauka.pl, 2011-11-05, GAT-94
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaGepard
Acinonyx jubatus
ikonaJaguar
Panthera onca
ikonaJaguarundi
Felis yagouaroundi
ikonaKarakal
Caracal caracal
ikonaKot arabski
Felis margarita
ikonaKot domowy
Felis catus
ikonaLew
Panthera leo
ikonaManul
Otocolobus manul
ikonaOcelot
Leopardus pardalis
ikonaOcelot nadrzewny
Leopardus wiedii
Kotowate
Kotowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Dlaczego koty spadają na cztery łapy?

Dlaczego koty spadają na cztery łapy?

Nauka stwierdza wysoką przeżywalność kotów podczas upadków z dużych wysokości i rzeczywiście koty instynktownie podczas upadku obracają się w powietrzu tak, aby spaść na cztery łapy.


Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki góra lodowa
Mapa świata Puzzle
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Puzzle - koty
Puzzle 1000 Ssaki
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.