Rogatnicowate, balistydy

Rogatnicowate, balistydy (Balistidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu rozdymkokształtnych, do której zaliczamy około 40 gatunków w 11 rodzajach.

Wygląd

Ciało balistyd jest bocznie spłaszczone, ma owalny kształt. Pysk jest mały wyposażony w mocne zęby. Łuska jest dużych rozmiarów i jest twarda. Występują dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza z nich zawiera trzy grube i ostre kolce połączone błoną. Ubarwienie jest często jaskrawe i bogate w desenie. W miejscu płetw brzusznych znajdują się wypukłe, guzkowate twory. Część gatunków potrafi zmieniać ubarwienie ciała.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Xanthichthys mentoXanthichthys mento

Xanthichthys mento

Xanthichthys mento to gatunek ryby morskiej z rodziny rogatnicowatych. Ubarwienie żółto-brązowe z szyszkowatym deseniem, brązową głową z niebieskimi liniami.


Durgon czarnyDurgon czarny

Melichthys niger

Durgon czarny (Melichthys niger) to gatunek morskiej ryby z rodziny rogatnicowatych. Ciało bocznie spłaszczone, czarne z niebieskim skrajem płetwy ogonowej i niebieskimi paskami u podstawy płetwy grzbietowej i odbytowej.


RogatnicaRogatnica

Balistes capriscus

Rogatnica (Balistes capriscus) to gatunek ryby z rodziny rogatnicowatych. Ciało silnie bocznie spłaszczone. Łuski mocne, mozaikowe. Ciało pokryte także ruchomymi kostnymi płytkami. Płetwy grzbietowe dwie.


Rogatnica jasnoplamaRogatnica jasnoplama

Balistoides conspicillum

Rogatnica jasnoplama (Balistoides conspicillum) to rzadki gatunek ryby morskiej. Największą uwagę przykuwają duże, białe i owalne plamy na spodzie ciała. Na grzbiecie występuje żółta siatka. Dziób jest żółty z wąską otoczką


Rogatnica królewskaRogatnica królewska

Balistes vetula

Rogatnica królewska (Balistes vetula) to gatunek ryby morskiej z rodziny rogatnicowatych. Ciało silnie bocznie spłaszczone. Ubarwienie żółtawe z niebieskimi płetwami i pasami. Dwa takie pasy występują na głowie.


Rogatnica PicassoRogatnica Picasso

Rhinecanthus aculeatus

Rogatnica Picasso, rożek smużkowy (Rhinecanthus aculeatus) to najlepiej poznany w nauce gatunek ryby z rodziny rogatnicowatych. Ma ciekawy kształt z wydłużonym i zaostrzonym pyskiem. Występują dwie płetwy grzbietowe.


Rogatnica sargasowaRogatnica sargasowa

Xanthichthys ringens

Rogatnica sargasowa (Xanthichthys ringens) rogatnica. Ubarwienie oliwkowe, jaśniejsze od spodu. Nasada płetwy grzbietowej i skraje płetwy ogonowej są pomarańczowe. Ciało pokryte pomarańczowymi plamkami w jaśniejszych otoczkach.

Inne gatunki

  • Balistes polylepis
  • Balistes punctatus
  • Balistes rotundatus
  • Canthidermis maculata
  • Canthidermis sufflamen
  • Pseudobalistes naufragium
  • Sufflamen fraenatum
  • Sufflamen verres

Występowanie i środowisko

Występują w przybrzeżnej strefie prawie wszystkich mórz w tropikach, zwykle na rafie koralowej. Można je spotkać zatem w Oceanie Indyjskim, Pacyfiku i Atlantyku.

Tryb życia i zachowanie

To mało ruchliwe ryby. Potrafią świetnie chować się w szczelinach. Dzięki kolcom w płetwie grzbietowej oraz guzkom na spodzie ciała ryby te mogą się zablokować w szczelinie i stać się bardzo trudnym łupem do wyciągnięcia dla innych drapieżników.

Morfologia i anatomia

Ryby z tej rodziny posiadają zdolność zablokowania w pozycji pionowej pierwszego kolca płetwy grzbietowej przez drugi kolec. Kość miednicowa jest patyczkowata, na jej końcu znajduje się szczątkowa płetwa brzuszna.

Między odbytem a miednicą skóra jest rozciągliwa. Dzięki temu, że miednica może zmienić pozycję, fałd skórny może się gwałtownie powiększyć, co odstrasza ewentualnych napastników.

Rozmnażanie

Miejsce na złożenie ikry przygotowuje samiec. Jaj chroni samica.

Pożywienie

Wiele gatunków jest mięsożerna. Polują na mięczaki, szkarłupnie, skorupiaki, koralowce. Polują także, co rzadkie u ryb, na jeżowce. Rogatnicowate odwracają jeżowce do góry nogami, dostając się w ten sposób do nie chronionych obszarów.

Ochrona i zagrożenia

Jeden gatunek jest narażony na wymarcie.

Ciekawostki

Ryby te są jadalne i mają wyśmienite mięso.
Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-09-29, RODZ-946Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.