Rogatnicowate, balistydy

Rogatnicowate, balistydy (Balistidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu rozdymkokształtnych, do której zaliczamy około 40 gatunków w 11 rodzajach.

Wygląd

Ciało balistyd jest bocznie spłaszczone, ma owalny kształt. Pysk jest mały wyposażony w mocne zęby. Łuska jest dużych rozmiarów i jest twarda. Występują dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza z nich zawiera trzy grube i ostre kolce połączone błoną. Ubarwienie jest często jaskrawe i bogate w desenie. W miejscu płetw brzusznych znajdują się wypukłe, guzkowate twory. Część gatunków potrafi zmieniać ubarwienie ciała.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

  • Balistes polylepis
  • Balistes punctatus
  • Balistes rotundatus
  • Canthidermis maculata
  • Canthidermis sufflamen
  • Pseudobalistes naufragium
  • Sufflamen fraenatum
  • Sufflamen verres

Występowanie i środowisko

Występują w przybrzeżnej strefie prawie wszystkich mórz w tropikach, zwykle na rafie koralowej. Można je spotkać zatem w Oceanie Indyjskim, Pacyfiku i Atlantyku.

Tryb życia i zachowanie

To mało ruchliwe ryby. Potrafią świetnie chować się w szczelinach. Dzięki kolcom w płetwie grzbietowej oraz guzkom na spodzie ciała ryby te mogą się zablokować w szczelinie i stać się bardzo trudnym łupem do wyciągnięcia dla innych drapieżników.

Morfologia i anatomia

Ryby z tej rodziny posiadają zdolność zablokowania w pozycji pionowej pierwszego kolca płetwy grzbietowej przez drugi kolec. Kość miednicowa jest patyczkowata, na jej końcu znajduje się szczątkowa płetwa brzuszna.

Między odbytem a miednicą skóra jest rozciągliwa. Dzięki temu, że miednica może zmienić pozycję, fałd skórny może się gwałtownie powiększyć, co odstrasza ewentualnych napastników.

Rozmnażanie

Miejsce na złożenie ikry przygotowuje samiec. Jaj chroni samica.

Pożywienie

Wiele gatunków jest mięsożerna. Polują na mięczaki, szkarłupnie, skorupiaki, koralowce. Polują także, co rzadkie u ryb, na jeżowce. Rogatnicowate odwracają jeżowce do góry nogami, dostając się w ten sposób do nie chronionych obszarów.

Ochrona i zagrożenia

Jeden gatunek jest narażony na wymarcie.

Ciekawostki

Ryby te są jadalne i mają wyśmienite mięso.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-09-29, RODZ-946©® Media Nauka 2008-2023 r.