Durgon czarny

Durgon czarny (Melichthys niger)

© Fotokon – stock.adobe.com

Durgon czarny (Melichthys niger) to gatunek morskiej ryby z rodziny rogatnicowatych. Ciało bocznie spłaszczone, czarne z niebieskim skrajem płetwy ogonowej i niebieskimi paskami u podstawy płetwy grzbietowej i odbytowej. Obie te płetwy są przesunięte silnie ku tyłowi. Po bokach ciała widoczne żółte, cienkie linie, a od oka rozbiegają się promieniście delikatne, niebieskie linie.

Występowanie i środowisko

Ryba ta ma bardzo szeroki zasięg występowania. Jest spotykana w strefie przybrzeżnej kontynentów i wysp w wodach tropikalnych i subtropikalnych całego świata. Ryba ta często jest spotykana na płyciznach.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Pacyfik
Atlantyk
Ocean Indyjski

Tryb życia i zachowanie

Tworzy stada.

Pożywienie

Zjada zooplankton, glony, a także odchody delfinów.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese – Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski – Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008

© medianauka.pl, 2023-01-06, GAT-631707
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.