logo

Sajmiri, trupia główka

Sajmiri, trupia główka, sajmiri wiewiórcza (Saimiri sciureus) to jedna z najmniejszych małp, należąca do rodziny płaksowatych. Posiada małą głowę o części twarzowej małej w stosunku do części mózgowej. Ma duże oczy osadzone blisko siebie. Ma duże owłosione uszy, podobne do ludzkich uszu. Ma gęstą, krótką sierść jaskrawo ubarwioną. Głowa z wierzchu ma oliwkowy kolor. Koniec ogona jest czarny.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Wilgotne lasy tropikalne północnych i środkowych obszarów Ameryki Południowej.

Tryb życia i zachowanie

Jest to małpka aktywna w dzień. Żyje w grupach liczących 12-100 osobników, z czego znaczną część stanowią samice. Samców jest tylko kilka. Wystraszona głośno krzyczy. Jest bardzo ciekawska. Ich głos przypomina nieco ćwierkanie.

Pożywienie

Zjada owady, pająki, ptasie jaja, młode ptaki, owoce.

Rozmnażanie

Okres rozrodczy u sajmiri trwa 3-4 miesiące. W tym czasie samiec bardzo przybiera na wadze i staje się agresywny. Ciąża trwa 24 tygodnie. Samica rodzi zwykle 1, rzadziej 2 młode. Przez pierwsze 3 tygodnie młode śpi uczepione sierści samicy. Po 3 tygodniach młode zaczyna przyjmować stały pokarm. W wychowaniu biorą udział także inne samice. Młode są zdolne do rozrodu po roku czasu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podgatunek S. s. albigena jest bliski zagrożenia wyginięciem.

Ciekawostki

Bywa używana w laboratoriach do przeprowadzania badań.

Małpka sajmiri znana jest z filmu o Pipi Lansztrung.

Jej ubarwienie pozwala jej nie zauważyć w środowisku naturalnym nawet z odległości zaledwie kilku metrów, jeżeli małpka pozostaje w bezruchu.

Trupia główka w świecie zwierząt oznacza też nazwę ćmy. Zobacz artykuł: zmierzchnica trupia główka.

Pytania

Pytania

Ile kosztuje sajmiri?

Ceny wahają się od kilku do nawet dwudziestu pięciu tysięcy. Zdarzają się też tańsze okazje. Cena zakupu to jednak nie jest jedyny koszt. Hodowla sajmiri jest trudna. Małpce trzeba zapewnić odpowiednie warunki, w tym bardzo dużą przestrzeń do biegania i skakania, dobrą i drogą opiekę weterynaryjną, odpowiednie pożywienie. To zakup na lata. Nie bez znaczenia jest też źródło pochodzenia. Upewnij się, że nie wspierasz poprzez zakup zwierzęcia przemytników i kłusowników. Musisz mieć udokumentowane pochodzenie małpki, aby nie popaść w konflikt z prawem. Małpy wymagają stałej uwagi i mogą być agresywne nawet wobec swojego opiekuna. Są też nosicielami groźnych chorób dla człowieka i od człowieka łatwo się zarażają. Sajmiri w domu może się okazać dużym kłopotem. Przemyśl dobrze zakup takiego zwierzęcia.
© medianauka.pl, 2011-10-16, GAT-76
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaSajmiri czarnołbista
Saimiri boliviensis
Płaksowate
Płaksowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki - forest animals
Kolorowe skarpetki Miasto
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kolorowe skarpetki Kostka
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.