Zmierzchnica trupia główka

Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos) to największy motyl Europy i jednocześnie Polski, biorąc pod uwagę jego masę. Tułów i głowa są ciemnobrunatne. Na grzbiecie znajduje się jasny rysunek przypominający trupią czaszkę. Motyl ten ma dość krótkie, cienkie czułki w kolorze brunatnym, zakończone białym wierzchołkiem. Skrzydła pierwszej pary są ciemnobrunatne z brązowymi, czarnymi i żółtymi, nieregularnymi pasami. W środku skrzydła znajduje się malutka, jasna plamka. Tylna para skrzydeł jest żółta z zębatymi, ciemnymi przepaskami. Ma bardzo masywny odwłok w kolorze żółtym z czarnymi paskami i dość szerokim, niebieskim pasem, biegnącym wzdłuż grzbietu. Spód jest żółty.
Gąsienice mogą być koloru żółtego, zielonego i brunatnego. Na segmentach odwłokowych widać charakterystyczne, ukośne, niebieskawe pasy. Na grzbiecie znajdują się drobne, czarne plamki.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos)

© jewo55 - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w Europie, części Azji i w Afryce. W Polsce można go spotkać na terenie całego kraju, ale bardzo rzadko. Spotykany głównie na południu Polski. Występuje na terenach zurbanizowanych, rolniczych.

Tryb życia i zachowanie

To motyl wędrowny. Pierwsze pokolenie przylatuje w maju i czerwcu. Motyle drugiego pokolenia pojawiają się w Polsce w okresie od sierpnia do października. Część z nich odlatuje na południe Europy, pozostałe giną.
To motyl nocny. W dzień spoczywa na drzewach, ziemi lub murach. Trudno go wówczas zauważyć.

Pożywienie

Motyl odżywia się miodem. W poszukiwaniu miodu motyl ten wchodzi do ula. Gąsienica może żerować na ziemniakach, innych psiankowatych.

Rozmnażanie

W ciągu roku występują dwa pokolenia. Pierwsze przylatuje z południa Europy. Drugie pojawia się w sierpniu.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

To najcięższy motyl Europy.

Ćma ta wydziela substancje chemiczne, dzięki którym motyl może wejść do ula, a pszczoły nie są w stanie rozpoznać intruza.

Motyl ten może wydawać bardzo wysokie dźwięki!


Pokrewne gatunki owadów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swojąwiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?


Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?


Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jak szybko latają owady?


Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-07-02, GAT-877
©® Media Nauka 2008-2023 r.