PL

Zmierzchnica trupia główka

Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos) to największy motyl Europy i jednocześnie Polski, biorąc pod uwagę jego masę. Tułów i głowa są ciemnobrunatne. Na grzbiecie znajduje się jasny rysunek przypominający trupią czaszkę. Motyl ten ma dość krótkie, cienkie czułki w kolorze brunatnym, zakończone białym wierzchołkiem. Skrzydła pierwszej pary są ciemnobrunatne z brązowymi, czarnymi i żółtymi, nieregularnymi pasami. W środku skrzydła znajduje się malutka, jasna plamka. Tylna para skrzydeł jest żółta z zębatymi, ciemnymi przepaskami. Ma bardzo masywny odwłok w kolorze żółtym z czarnymi paskami i dość szerokim, niebieskim pasem, biegnącym wzdłuż grzbietu. Spód jest żółty.
Gąsienice mogą być koloru żółtego, zielonego i brunatnego. Na segmentach odwłokowych widać charakterystyczne, ukośne, niebieskawe pasy. Na grzbiecie znajdują się drobne, czarne plamki.


Zmierzchnica trupia główka(Acherontia atropos)
© jewo55 - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Motyl ten występuje w Europie, części Azji i w Afryce. W Polsce można go spotkać na terenie całego kraju, ale bardzo rzadko. Spotykany głównie na południu Polski. Występuje na terenach zurbanizowanych, rolniczych.

Tryb życia i zachowanie

To motyl wędrowny. Pierwsze pokolenie przylatuje w maju i czerwcu. Motyle drugiego pokolenia pojawiają się w Polsce w okresie od sierpnia do października. Część z nich odlatuje na południe Europy, pozostałe giną.
To motyl nocny. W dzień spoczywa na drzewach, ziemi lub murach. Trudno go wówczas zauważyć.

Pożywienie

Motyl odżywia się miodem. W poszukiwaniu miodu motyl ten wchodzi do ula. Gąsienica może żerować na ziemniakach, innych psiankowatych.

Rozmnażanie

W ciągu roku występują dwa pokolenia. Pierwsze przylatuje z południa Europy. Drugie pojawia się w sierpniu.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

To najcięższy motyl Europy.

Ćma ta wydziela substancje chemiczne, dzięki którym motyl może wejść do ula, a pszczoły nie są w stanie rozpoznać intruza.

Motyl ten może wydawać bardzo wysokie dźwięki!


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-07-02, GAT-877
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.