Nastrosz dębowiec

Nastrosz dębowiec (Marumba quercus) to gatunek motyla z rodziny zawisakowatych. Ubarwienie ciała żółtawobrunatne, szare z oliwkowym odcieniem. Na skrzydłach pierwszej pary widoczne na środku jasne pole otoczone ciemniejszymi obszarami. Skrzydła tylne u nasady są rude. Gąsienica najczęściej zielonożółtawa z białymi paskami po bokach i jasnym kolcem.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Nastrosz dębowiec (Marumba quercus)

© PIXATERRA – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w południowej części Europy i północnej części Afryki, a także w Azji Mniejszej. Spotykany w lasach liściastych i mieszanych z udziałem dębów. W Polsce pojawiają się bardzo rzadko. To osobniki migrujące z południa. Do tej pory tylko jedna obserwacja na południu kraju.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu trwa od czerwca do sierpnia. Zimuje poczwarka.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 8,5-10 cm.

Pożywienie

Rośliny pokarmowe to głównie dąb burgundzki i dąb ostrolistny.

Rozmnażanie

W ciągu roku występuje tylko jedno pokolenie.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu nastrosza dębowca.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.23 / 63%
2024-01-22Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012
  • Jacek Twardowski, Kamila Twardowska – Atlas motyli, ISBN 978-83-7845-469-4, SBM 2014

© medianauka.pl, 2020-07-02, GAT-635995
©® Media Nauka 2008-2023 r.