Nastrosz dębowiec

Nastrosz dębowiec (Marumba quercus)

© PIXATERRA – stock.adobe.com

Nastrosz dębowiec (Marumba quercus) to gatunek motyla z rodziny zawisakowatych. Ubarwienie ciała żółtawobrunatne, szare z oliwkowym odcieniem. Na skrzydłach pierwszej pary widoczne na środku jasne pole otoczone ciemniejszymi obszarami. Skrzydła tylne u nasady są rude. Gąsienica najczęściej zielonożółtawa z białymi paskami po bokach i jasnym kolcem.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w południowej części Europy i północnej części Afryki, a także w Azji Mniejszej. Spotykany w lasach liściastych i mieszanych z udziałem dębów. W Polsce pojawiają się bardzo rzadko. To osobniki migrujące z południa. Do tej pory tylko jedna obserwacja na południu kraju.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu trwa od czerwca do sierpnia. Zimuje poczwarka.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 8,5-10 cm.

Pożywienie

Rośliny pokarmowe to głównie dąb burgundzki i dąb ostrolistny.

Rozmnażanie

W ciągu roku występuje tylko jedno pokolenie.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu nastrosza dębowca.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.86 / 66%
2024-01-22



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012
  • Jacek Twardowski, Kamila Twardowska – Atlas motyli, ISBN 978-83-7845-469-4, SBM 2014

© medianauka.pl, 2020-07-02, GAT-635995




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.