Zmrocznik gładysz

Zmrocznik gładysz (Deilephila elpenor) to piękny motyl z rodziny zawisakowatych o oliwkowym ciele z różowym worem w postaci linii na skrzydłach, odwłoku oraz przedpleczu. Różowa jest także strzępina. Skrzydła drugiej pary u nasady są ciemne. Czułki białawe. Gąsienica może mieć zieloną lub brunatną barwę. Na grzbiecie i po bokach widać siateczkę. Na pierwszym i drugim segmencie odwłoka znajdują się nerkowate plamy w jasnej obwódce. Gąsienice trochę przypomina trąbę słonia.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Zmrocznik gładysz (Deilephila elpenor)

© Alexanor - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten żyje w prawie całej Europie poza daleką północą oraz w Azji Mniejszej, Zawisak ten występuje dość pospolicie na terenie całego kraju. Preferuje wilgotne łąki śródleśne, skraje lasów, zarośla nad rzekami, przydroża, parki i ogrody.

Tryb życia i zachowanie

To motyl o zmierzchowej i nocnej aktywności. Gąsienica żeruje za dnia i w nocy. Zimuje stadium poczwarki.

Pożywienie

Owad dorosły żywi się nektarem żmijowca pospolitego, mydlnicy lekarskiej, wiesiołka, wiciokrzewu, floksa rozpierzchłego. Gąsienica żeruje na wierzbówce kiprzycy, wierzbownicy, czartawie pospolitej, a w południowej Europie na winorośli i innych gatunkach roślin.

Rozmnażanie

Samica składa zielone, kuliste jaja, zwykle pojedynczo. W ciągu roku występuje jedno pokolenie. Przepoczwarzenie następuje w luźnym kokonie w ściółce.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to motyl zagrożony wymarciem, nie wymaga ochrony. Na motyla tego chętnie polują nietoperze.

Ciekawostki

Motyl ten widzi trójchromatycznie w nocy.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu zmrocznika gładysza.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.06 / 62.19%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2015-09-29, GAT-976




©® Media Nauka 2008-2023 r.