PL

Nastrosz półpawik

Nastrosz półpawik (Smerinthus ocellatus) to gatunek motyla z rodziny zawisakowatych. Skrzydła pierwszej pary szare, brudnooliwkowe z rysunkiem przypominającym korę drzewa, druga para skrzydeł ma u nasady różowe przechodzące w jasnobrunatne tło z niebieskim pawim okiem w czarnej i białej obwódce. Tułów jest popielaty. Wzdłuż tułowia biegnie ciemniejszy pas. Gąsienica jest zielona lub niebieskozielona z ukośnymi białymi lub żółtymi paskami i z kolcem w tylnej części ciała.


Nastrosz półpawik (Smerinthus ocellatus)
© Alexanor - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

To gatunek palearktyczny. Występuje na terenie całego naszego kraju. Preferuje lasy mieszane, liściaste, ogrody i parki.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od maja do lipca. Gdy motyl jest niepokojony odsłania swoje tylne skrzydła w celach odstraszenia napastnika. Za dnia dorosłe osobniki siedzą na pniach lub gałęziach drzew.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 7-8,5 cm.

Pożywienie

Rośliną żywicielką jest przede wszystkim wierzba, ale także jabłoń, brzoza, czeremcha i inne. Dorosły osobnik nie pobiera pokarmu.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku. Przepoczwarzenie ma miejsce w ziemi.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest w Polsce zagrożony wymarciem.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2017-01-06, GAT-4357

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Nastrosz półpawik
         

Okres lotu nastrosza półpawika.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.