Nastrosz półpawik

Nastrosz półpawik (Smerinthus ocellatus)

© Alexanor – stock.adobe.com

Nastrosz półpawik (Smerinthus ocellatus) to gatunek motyla z rodziny zawisakowatych. Skrzydła pierwszej pary szare, brudnooliwkowe z rysunkiem przypominającym korę drzewa, druga para skrzydeł ma u nasady różowe przechodzące w jasnobrunatne tło z niebieskim pawim okiem w czarnej i białej obwódce. Tułów jest popielaty. Wzdłuż tułowia biegnie ciemniejszy pas. Gąsienica jest zielona lub niebieskozielona z ukośnymi białymi lub żółtymi paskami i z kolcem w tylnej części ciała.

Występowanie i środowisko PL

To gatunek palearktyczny. Występuje na terenie całego naszego kraju. Preferuje lasy mieszane, liściaste, ogrody i parki.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od maja do lipca. Gdy motyl jest niepokojony odsłania swoje tylne skrzydła w celach odstraszenia napastnika. Za dnia dorosłe osobniki siedzą na pniach lub gałęziach drzew.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 7-8,5 cm.

Pożywienie

Rośliną żywicielką jest przede wszystkim wierzba, ale także jabłoń, brzoza, czeremcha i inne. Dorosły osobnik nie pobiera pokarmu.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku. Przepoczwarzenie ma miejsce w ziemi.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest w Polsce zagrożony wymarciem.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu nastrosza półpawika.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.81 / 65.76%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2017-01-06, GAT-4357




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.