Płaksowate

Płaksowate (Cebidae) to rodzina małp, która liczy dziś 17 gatunków, a wraz z pazurkowcami, które często zalicza się do płaksowatych - 61 gatunków. W Polsce nie występuje żaden przedstawiciel płaksowatych. Do tej rodziny zaliczamy kapucynki i sajmiri.

Wygląd

Płaksowate, to niewielkie małpki wyposażone zwykle w długi, chwytny ogon. Palce są zakończone paznokciami, kciuk mało chwytny, w stopie pierwszy palec jest duży i chwytny. Nozdrza są szeroko rozstawione, otwarte na boki.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Kapucynka czarnaKapucynka czarna

Cebus nigritus

Kapucynka czarna (Sapajus nigritus) to gatunek małpy z rodziny płaksowatych. Ubarwienie ciemnobrązowe poza częścią twarzową, która jest jasnobrązowa. spód również jest jaśniejszy. Na głowie czarne włosy.


Kapucynka czarno-białaKapucynka czarno-biała

Cebus capucinus

Kapucynka czarnobiała, kapucynka właściwa (Cebus capucinus) to mała małpka z rodziny płaksowatych. Jest bardzo ruchliwa, ma smukłe ciało, nagą twarz w kolorze cielistym. Ma bardzo chwytny ogon, często zwinięty. Ma dobrze wykształcony paluch stopy.


Kapucynka czubataKapucynka czubata

Cebus apella

Kapucynka czubata, kapucynka rogata, płaksa (Cebus apella) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny płaksowatych z charakterystycznymi rogami lub czapeczką, utworzonymi z włosów na głowie. Sierść jest jasno- lub ciemnobrązowa.


Kapucynka złotobrzuchaKapucynka złotobrzucha

Cebus xanthosternos

Kapucynka złotobrzucha (Cebus xanthosternos) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny płaksowatych. Ubarwienie brązowe z wierzchu z żółtawymi przejaśnieniami, spód, ramiona, wierzch głowy i część twarzowa bladożółte.


Sajmiri czarnołbistaSajmiri czarnołbista

Saimiri boliviensis

Sajmiri czarnołbista (Saimiri boliviensis) to małpa z rodziny płaksowatych. Wierzch brunatny z ciemnymi smugami, głowa z wierzchu czarna, uszy białe. Broda biała. Kończyny i spód żółtawe.


Sajmiri wiewiórczaSajmiri wiewiórcza

Saimiri sciureus

Sajmiri, zwana trupią główką lub sajmiri wiewiórczą to jedna z najmniejszych małp, należąca do rodziny płaksowatych. Jest też najbardziej rozpoznawalną małpką z tej rodziny.

Inne gatunki

 • kapucynka białoczelna (Cebus albifrons)
 • kapucynka kapturowa (Cebus cay)
 • kapucynka jasnowłosa (Cebus flavius)
 • kapucynka reliktowa (Cebus kaapori)
 • kapucynka brodata (Cebus libidinosus)
 • kapucynka wielkogłowa (Cebus macrocephalus)
 • kapucynka oliwkowa (Cebus olivaceus)
 • kapucynka grzywiasta (Cebus robustus)
 • sajmiri rdzawogrzbieta (Saimiri oerstedii)
 • sajmiri nagoucha (Saimiri ustus)
 • sajmiri czarna (Saimiri vanzolinii)

Występowanie i środowisko

Kapucynki żyją w Ameryce od Meksyku po Argentynę.

Tryb życia i zachowanie

Żyją w małych grupach. Prowadzą nadrzewny tryb życia, są aktywne w dzień. Są dość hałaśliwe.

Morfologia i anatomia

Długość głowy i tułowia od 50 do 100 cm.

Rozmnażanie

U niektórych samic występuje cykl menstruacyjny. Rodzą zwykle 1 młode. Ciąża trwa 140-180 dni.

Pożywienie

Większość tych ssaków naczelnych jest roślinożerna. Czasem zjadają również owady i małe kręgowce.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-40
Data aktualizacji artykułu: 2022-08-18Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.