Płaksowate

Płaksowate, kapucynki (Cebidae) to rodzina małp szerokonosych, która liczy dziś 29 gatunków w 11 rodzajach. W Polsce nie występuje żaden przedstawiciel płaksowatych.

Wygląd

Są to niewielkie małpki wyposażone zwykle w długi, chwytny ogon. Palce są zakończone paznokciami, kciuk mało chwytny, w stopie pierwszy palec jest duży i chwytny. Nozdrza są szeroko rozstawione, otwarte na boki.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:


Status IUCN


Obszar występowania


Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Czepiak czarny, koataCzepiak czarny, koata

Ateles paniscus

Czepiak czarny (Ateles paniscus) to gatunek małpy z rodziny płaksowatych. Niektóre źródła zaliczają ten gatunek do specjalnie wyodrębnionej rodziny dla kilku gatunków - czepiakowatych (Atelidae).


Kapucynka czarnobiała, kapucynka właściwaKapucynka czarnobiała, kapucynka właściwa

Cebus capucinus

Kapucynka czarnobiała, kapucynka właściwa (Cebus capucinus) to mała małpka z rodziny płaksowatych. Jest bardzo ruchliwa, ma smukłe ciało, nagą twarz w kolorze cielistym. Ma bardzo chwytny ogon, często zwinięty. Ma dobrze wykształcony paluch stopy.


Kapucynka czubataKapucynka czubata

Cebus apella

Kapucynka czubata, kapucynka rogata, płaksa (Cebus apella) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny płaksowatych z charakterystycznymi rogami lub czapeczką, utworzonymi z włosów na głowie. Sierść jest jasno- lub ciemnobrązowa.


Miko czarnyMiko czarny

Callimico goeldii

Miko czarny to bardzo rzadki ssak z rodziny płaksowatych o małej głowie, dużych, nagich uszach, z gęstym futrem o długim i jedwabistym włosiu. Żyje w tropikalnych lasach na równinach w koronach drzew.


Sajmiri, trupia główkaSajmiri, trupia główka

Saimiri sciureus

Sajmiri, zwana trupią główką lub sajmiri wiewiórczą to jedna z najmniejszych małp, należąca do rodziny płaksowatych. Jest też najbardziej rozpoznawalną małpką z tej rodziny.


Saki białolica, białogłówkaSaki białolica, białogłówka

Pithecia pithecia

Saki białolica to małpa z rodziny płaksowatych o czarobrunatnym futrze z grubym i długim włosiem. Prawie cała twarz samca pokrywają białożółtawe włosy. W niewoli milczy, natomiast w naturze wydaje donośny, przenikliwy głos.


Wyjec czarnyWyjec czarny

Alouatta caraya

Wyjec czarny to jedna z największych amerykańskich małp, żyjąca w górnej strefie lasów deszczowych. Samce są ubarwione na czarno, samice oraz młode osobniki żółtawe lub brązowe.


Wyjec rudy, wyjec czerwonyWyjec rudy, wyjec czerwony

Alouatta seniculus

Piękna małpa z rodziny płaksowatych o jaskrawo-rudym ubarwieniu futra. Wydaje charakterystyczny odgłos wycia. Jest podobny do wyjca czarnego. Zamieszkuje środkową część Ameryki Południowej.

Inne gatunki

  • Ponocnica, mirikina, małpa nocna (Aotus trivirgatus)
  • Czepiak szary, czepiak belzebub (Ateles belzebuth)

Występowanie i środowisko

Kapucynki żyją w Ameryce od Meksyku po Argentynę.

Tryb życia i zachowanie

Żyją w małych grupach. Prowadzą nadrzewny tryb życia, są aktywne w dzień. Są dość hałaśliwe.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

U niektórych samic występuje cykl menstruacyjny. Rodzą zwykle 1 młode. Ciąża trwa 140-180 dni.

Pożywienie

Większość jest roślinożerna. Czasem zjadają również owady i małe kręgowce.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-40


Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.