logo

Salamandra czarna

Salamandra czarna (Salamandra atra) to płaz ogoniasty z rodziny salamandrowatych. Samice są nieco większe od samców. Ubarwienie gładkiej i błyszczącej skóry jest czarne lub ciemnobrunatne, jednolite. Spód ciała jest ciemnoszary. Wzdłuż ciała, po bokach biegnie rząd brodawek. W tych brodawkach znajdują się ujścia gruczołów jadowych. Na głowie znajdują się duże parotydy. Ogon jest krótszy od reszty ciała.

Widoczne są bruzdy międzyżebrowe. Oczy są duże i wypukłe. Samiec ma większe wargi kloakalne od samicy.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Zamieszkuje Alpy i Góry Dynarskie. Jest gatunkiem typowo górskim. Obszar występowania pionowego: od 300 do 3000 m n.p.m. Na niektórych obszarach występuje licznie. Preferuje wilgotne, zacienione lasy.

Tryb życia i zachowanie

To gatunek lądowy. W ogóle nie przebywa w środowisku wodnym (poza okresem larwalnym). Prowadzi nocny tryb życia. W dzień kryje się pod różnymi przedmiotami i w szczelinach skalnych. Sen zimowy może trwać nawet 8 miesięcy.

Pożywienie

Zjada bezkręgowce takie jak pająki, owady, dżdżownice i ślimaki.

Rozmnażanie

Salamandra czarna jest żyworodna. Gody odbywają się na lądzie. Biorą w nich udział również ciężarne samice. Samica podejmuje kloaką złożone na ziemię spermatofory. Dzięki temu zapłodnienie odbywa się w ciele samicy. Większość jaj jednak obumiera. Pozostałe pojedyncze embriony żywią się innymi jajami. W późniejszym okresie zarodki żywią się wydzieliną pseudomacicy. Larwy mają bardzo długie skrzela, które zanikają przed narodzinami. Przeobrażenie następuje w ciele samicy i na świat przychodzą dwie (rzadziej do pięciu), w pełni wykształcone młode salamandry. Długość młodych osobników wynosi około 4-5 cm. Samica rodzi młode co kilka lat.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.© medianauka.pl, 2014-05-03, GAT-657
Pokrewne gatunki płazów

ikonaSalamandra plamista
Salamandra salamandra
Salamandrowate
Salamandrowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Montessori - Zwierzęta
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Kolorowe skarpetki Miasto
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.