Sitówkowate, sawannicowate

Sawannicowate (Hyperoliidae) to rodzina płazów bezogonowych, do której zaliczamy 260 gatunków w 19 rodzajach.

Wygląd

Ich ciało jest wydłużone, smukłe. Palce zakończone są przylgami. Są zrośnięte błoną pławną u podstawy. Oczy są zwykle dużych rozmiarów. Skóra gładka i delikatna. Samce są wyposażone w rezonator. Ubarwienie ciała na ogół ochronne, chociaż są gatunki ubarwione jaskrawo.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Heterixalus madagascariensisHeterixalus madagascariensis

Heterixalus madagascariensis

Heterixalus madagascariensis to gatunek płaza bezogonowego z rodziny sawannicowatych. Ma smukłe, nieco wydłużone ciało i piękne ubarwienie. Z wierzchu jest jasnofioletowa, od spodu żółtawa, palce są pomarańczowe i zakończone przylgami.


Hyperolius puncticulatusHyperolius puncticulatus

Hyperolius puncticulatus

Hyperolius puncticulatus to gatunek płaza bezogonowego z rodziny sitówkowatych. Płaz ten ma pomarańczowożółte ciało. Od nosa przez oczy aż do ramion widoczne podłużna, żółta plama w ciemnej otoczce.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Afrykę, a ściślej jest środkowe i południowe obszary, włączając Madagaskar. Można je spotkać na sawannach, w lasach i w buszu.

Tryb życia i zachowanie

Większość gatunków potrafi się wspinać i prowadzi nadrzewny tryb życia lub żyją na trzcinach i innych roślinach. Tylko kilka gatunków prowadzi naziemny tryb życia. Są aktywne w nocy i o zmierzchu. Część gatunków wpada w stan estywacji w okresie suszy.

Morfologia i anatomia

Osiągają rozmiary od 1,2 do 11 cm długości ciała. Skóra nierzadko jest pokryta warstwą lipidów, co uodparnia te płazy na wysychanie.

Rozmnażanie

Okres rozrodu przypada na porę deszczową. Samce nawołują samice. Ampleksus jest pachwinowy lub pachwowy. Samice jaja składają na roślinach wodnych nad powierzchnią wody, w tym na trzcinach. Zaraz po wykluciu kijanki spadają do wody, gdzie przechodzą dalszy rozwój. Larwy przypominają w swoim kształcie rekiny. U niektórych gatunków samica opiekuje się ikrą.

Pożywienie

Polują na owady. Łapią je językiem, czatując w bezruchu. Czasem aktywnie poszukują pożywienia.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-10-09, RODZ-722Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.