Sitówkowate, sawannicowate

Sawannicowate (Hyperoliidae) to rodzina płazów bezogonowych, do której zaliczamy 260 gatunków w 19 rodzajach.

Ich ciało jest wydłużone, smukłe. Palce zakończone są przylgami. Są zrośnięte błoną pławną u podstawy. Oczy są zwykle dużych rozmiarów. Skóra gładka i delikatna. Samce są wyposażone w rezonator. Ubarwienie ciała na ogół ochronne, chociaż są gatunki ubarwione jaskrawo.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Afrykę, a ściślej jest środkowe i południowe obszary, włączając Madagaskar. Można je spotkać na sawannach, w lasach i w buszu.

Tryb życia i zachowanie

Większość gatunków potrafi się wspinać i prowadzi nadrzewny tryb życia lub żyją na trzcinach i innych roślinach. Tylko kilka gatunków prowadzi naziemny tryb życia. Są aktywne w nocy i o zmierzchu. Część gatunków wpada w stan estywacji w okresie suszy.

Morfologia i anatomia

Osiągają rozmiary od 1,2 do 11 cm długości ciała. Skóra nierzadko jest pokryta warstwą lipidów, co uodparnia te płazy na wysychanie.

Rozmnażanie

Okres rozrodu przypada na porę deszczową. Samce nawołują samice. Ampleksus jest pachwinowy lub pachwowy. Samice jaja składają na roślinach wodnych nad powierzchnią wody, w tym na trzcinach. Zaraz po wykluciu kijanki spadają do wody, gdzie przechodzą dalszy rozwój. Larwy przypominają w swoim kształcie rekiny. U niektórych gatunków samica opiekuje się ikrą.

Pożywienie

Polują na owady. Łapią je językiem, czatując w bezruchu. Czasem aktywnie poszukują pożywienia.



Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
18.53 / 68.63%
2024-01-21




Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

© medianauka.pl, 2016-10-09, RODZ-722



©® Media Nauka 2008-2023 r.