Sekretarze

Sekretarze (Sagittariidae) to rodzina ptaków z rzędu szponiastych. Rodzina ta liczy dziś 1 gatunek. W Polsce sekretarze nie występują.

To ptaki o długich jak na drapieżne nogach, w kolorze różowym, do połowy opierzone. Charakterystyczne dla sekretarzy są długie pióra na karku w kolorze czarnym. Dwie sterówki są silnie wydłużone, w locie ciągną się za ptakiem. Upierzenie jasnoszare i czarne na końcach skrzydeł i ogona. Wokół oka występuje naga skóra. Dziób mocny, na końcu haczykowato zagięty.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Afrykę na południe od Sahary. Można je spotkać na trawiastych równinach i stepach z gęstą roślinnością. W niektórych rejonach żyje na terenach rolniczych.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja0
Afryka1
Ameryka Północna0
Ameryka Południowa0
Australia0
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Większość czasu ptaki te spędzają na ziemi. Latają świetnie. Polują na ziemi, krocząc szybko przez sawannę. Przejawiają zachowania terytorialne. Lubią polować w niewielkich grupach.

Rozmnażanie

Samica składa od 1 do 3 jaj w dużym gnieździe, usytuowanym na szczycie drzewa. Wysiadywanie trwa 42-46 dni. Pisklęta pozostają jeszcze w gnieździe przez 65-106 dni. Nie wszystkie przeżywają ze względu na brak pokarmu. To jedne z najbardziej produktywnych ptaków sawanny. Wyprowadzają do 3 lęgów w roku, w każdym mają po kilka piskląt.

Pożywienie

Zjadają małe zwierzęta, w tym płazy, gady, ssaki, ptaki i ich jaja, a także owady.

Ochrona i zagrożenia

Są to ptaki mające status narażonych na wymarcie.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:




Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.87 / 69.57%
2024-01-18



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2015-03-04, RODZ-264
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-04



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.