
Słonik orzechowiec
Słonik orzechowiec (Curculio nucum) to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych o baryłkowatym kształcie ciała z długim i cienkim ryjkiem. U samca ryjek jest dużo krótszy niż u samicy. Oczy ciemne, umiejscowione u nasady ryjka. Czułki segmentowane, zakończone buławką. Spód ciała z żółtawymi łuskami. Ryjek stanowi przedłużenie głowy. Dopiero na jego końcu znajduje się niewielki aparat gryzący. Larwa ma żółty kolor i niewielką czerwonawą główkę.
Występowanie i środowisko PL
To owad spotykany w Europie, Algierii i Syrii. Występuje dość powszechnie na terenie całej Polski. Preferuje lasy liściaste, ogrody, w zasadzie występuje tam, gdzie rośnie leszczyna.
Tryb życia i zachowanie
Zaledwie w kilka sekund słonik orzechowiec potrafi przebić się przez skorupę niedojrzałego orzecha. Zimuje postać larwalna w ziemi.
Pożywienie
Larwa żywi się orzechami. Osobniki dorosłe zjadają liście leszczyny.
Rozmnażanie
Samica przed złożeniem jaj w maju lub w czerwcu nawierca otwór w skorupie orzecha i dopiero potem składa w nim zaledwie jedno jajo. Z jaja rozwija się larwa, która wyjada miąższ orzecha. Ten spada na ziemię zanim dojrzeje. Larwa wydostaje się na zewnątrz orzecha, zakopuje się w ziemi i zimuje. Przepoczwarza się dopiero wiosną, czasem nawet po kilku latach.
Ochrona i zagrożenia
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. To szkodnik leszczyny.
Ciekawostki
Brak danych.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2015-06-30, GAT-872 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● Okres występowania owadów dorosłych słonika orzechowca.
Pokrewne gatunki owadów
Zapytanie nie zostało wykonane poprawnie!
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?