Strojnikokształtne

Strojnikokształtne (Lampridiformes), potocznie nazywane wstęgorami lub strojnikami, to rząd ryb kostnoszkieletowych, do którego zaliczamy 8 rodzin z około 30 gatunkami. Ciało jest owalne lub wężowate. Wspólne cechy ryb z tego rzędu to budowa szczęk, która umożliwia ich dalekie wysuwanie do przodu, brak łusek, płetwa grzbietowa biegnie niemalże przez całe ciało, usytuowanie płetw brzusznych jest daleko z tyłu. Ponadto ich kolorystyka ciała jest niezwykle żywa, płetwy są jaskrawoczerwone. Niektóre gatunki mają zredukowaną płetwę ogonową.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

StrojnikStrojnik

Lampris guttatus

Strojnik (Lampris guttatus) to duża ryba z rzędu strojnikokształtnych, rodziny strojnikowatych, o jadalnym mięsie, pięknie ubarwiona. Wszystkie płetwy mają jaskrawy, czerwony kolor. Ciało jest niebieskawo-fioletowe z białymi cętkami.Występowanie i środowisko

Są to ryby żyjące w morskich głębinach wód całego świata, łącznie z rejonami podbiegunowymi, chociaż większość gatunków żyje w tropikach. Pionowy zasięg występowania to 100-1000 m.

Tryb życia i zachowanie

Głębokość, na której żyją te ryby jest przyczyną rzadkiego ich spotykania. Stąd niewiele wiemy o tych rybach.

Morfologia i anatomia

Najmniejszy z gatunków mierzy 30 cm, najcięższą rybą jest strojnik - do 275 kg, najdłuższą zaś jest wstęgor królewski, którego największy okaz mierzył ponoć 17 m!

Rozmnażanie

Jaja mają duże rozmiary (nawet do 6 mm średnicy) i są unoszone przez prąd przy powierzchni wody. Mają czerwony kolor. Larwy strojnikokształtnych od razu aktywnie pływają. Wiele gatunków w swoim rozwoju przechodzi metamorfozę.

Pożywienie

Strojniki i wstęgory żywą się planktonem, drobnymi skorupiakami, zjadają małe ryby i kałamarnice. Cześć gatunków ma zwyczaj płynąć podczas żerowania pionowo w górę.

Ochrona i zagrożenia

To rzadkie ryby, jednak nie są zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Do tego rzędu należy jedna z najdłuższych ryb świata - wstęgor królewski. Może mierzyć nawet 17 m długości.

Zdjęcia - galeria


© Media Nauka, 2016-06-15, ART-RZAD114
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.