Wstęgorowate
Wstęgorowate (Regalecidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu strojnikokształtnych, do której zaliczamy 4 gatunki w 2 rodzajach.
Wygląd
To ryby morskie o mocno wydłużonym ciele, wstęgowatym. Ubarwienie srebrzyste z niebieskim odcieniem. Na ciele ciemniejsze plamy i prążki. Płetwy mają czerwoną barwę. Płetwa grzbietowa zaczyna się już na głowie i ciągnie się aż do ogona. Promienie w przedniej części płetwy grzbietowej mocno wydłużone z wyrostkami. Nie ma płetwy odbytowej. Płetwy brzuszne przekształcone w długie nitkowate twory zakończone wyrostkami. Płetwy piersiowe bardzo małe. Skóra jest pozbawiona łusek.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Regalecus glesne
Wstęgor królewski, król śledziowy (Regalecus glesne) to gatunek morskiej ryby z rodziny wstęgorowatych. Ma mocno wydłużone i spłaszczone bocznie ciało, wstęgowate. Ubarwienie srebrzyste z niebieskim odcieniem. Na ciele ciemniejsze plamy i prążki.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- Agrostichthys parkeri
- Regalecus russelii
Występowanie i środowisko
Występują na otwartym oceanie do głębokości 1000 m. Obecne we wszystkich Oceanach świata i w Morzu Śródziemnym.
Morfologia i anatomia
Długość ciała od 5,5 cm do 11 (17) m. Zębów w otworze gębowym brak.
Pożywienie
Drobne bezkręgowce pelagiczne, w tym eufazje, kałamarnice, drobne ryby.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
- John Dawes - Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
- red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
- Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach - Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992
Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2020-04-26, RODZ-936