Wstęgorowate

Wstęgorowate (Regalecidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu strojnikokształtnych, do której zaliczamy 4 gatunki w 2 rodzajach.

To ryby morskie o mocno wydłużonym ciele, wstęgowatym. Ubarwienie srebrzyste z niebieskim odcieniem. Na ciele ciemniejsze plamy i prążki. Płetwy mają czerwoną barwę. Płetwa grzbietowa zaczyna się już na głowie i ciągnie się aż do ogona. Promienie w przedniej części płetwy grzbietowej mocno wydłużone z wyrostkami. Nie ma płetwy odbytowej. Płetwy brzuszne przekształcone w długie nitkowate twory zakończone wyrostkami. Płetwy piersiowe bardzo małe. Skóra jest pozbawiona łusek.

Występowanie i środowisko

Występują na otwartym oceanie do głębokości 1000 m. Obecne we wszystkich Oceanach świata i w Morzu Śródziemnym.

Morfologia i anatomia

Długość ciała od 5,5 cm do 11 (17) m. Zębów w otworze gębowym brak.

Pożywienie

Drobne bezkręgowce pelagiczne, w tym eufazje, kałamarnice, drobne ryby.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik — Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • John Dawes — Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer — Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach — Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2020-04-26, RODZ-936©® Media Nauka 2008-2023 r.