Logo Media Nauka

FacebookWstęgorowate

Wstęgorowate (Regalecidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu strojnikokształtnych, do której zaliczamy 4 gatunki w 2 rodzajach.

Wygląd

To ryby morskie o mocno wydłużonym ciele, wstęgowatym. Ubarwienie srebrzyste z niebieskim odcieniem. Na ciele ciemniejsze plamy i prążki. Płetwy mają czerwoną barwę. Płetwa grzbietowa zaczyna się już na głowie i ciągnie się aż do ogona. Promienie w przedniej części płetwy grzbietowej mocno wydłużone z wyrostkami. Nie ma płetwy odbytowej. Płetwy brzuszne przekształcone w długie nitkowate twory zakończone wyrostkami. Płetwy piersiowe bardzo małe. Skóra jest pozbawiona łusek.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Wstęgor królewskiWstęgor królewski

Regalecus glesne

Wstęgor królewski, król śledziowy (Regalecus glesne) to gatunek morskiej ryby z rodziny wstęgorowatych. Ma mocno wydłużone i spłaszczone bocznie ciało, wstęgowate. Ubarwienie srebrzyste z niebieskim odcieniem. Na ciele ciemniejsze plamy i prążki.

Inne gatunki

  • Agrostichthys parkeri
  • Regalecus russelii

Występowanie i środowisko

Występują na otwartym oceanie do głębokości 1000 m. Obecne we wszystkich Oceanach świata i w Morzu Śródziemnym.

Morfologia i anatomia

Długość ciała od 5,5 cm do 11 (17) m. Zębów w otworze gębowym brak.

Pożywienie

Drobne bezkręgowce pelagiczne, w tym eufazje, kałamarnice, drobne ryby.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • John Dawes - Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach - Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992

© medianauka.pl, 2020-04-26, RODZ-936 
Polecamy w naszym sklepie

Zoologia Szkarłupnie-płazy
Kolorowe skarpetki wędkarza
kolorowe skarpetki ryby akwarium
Atlas ryb akwariowych - 150 gatunków
Ilustrowana encyklopedia ryb Polski - Atlas
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.