Struś szaroskóry

Struś szaroskóry (Struthio molybdophanes) to gatunek strusia, który do niedawna był traktowany jako podgatunek strusia czerwonoskórego. Ptak ten ma nagą głowę i szyje oraz nogi, szare. Samiec ma czarne upierzenie z białymi fragmentami w okolicy nóg i ogona. Samica jest brązowa.

Występowanie i środowisko

Struś szaroskóry występuje w Afryce w Etiopii, Kenii i Somalii.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Wysokość ciała wynosi 2-2,4 cm. Nogi mają po dwa palce, jeden z nich zakończony długim pazurem. Są długie i bardzo silne.

Pożywienie

Zjada rośliny i drobne zwierzęta kręgowe.

Rozmnażanie

Samiec odbywa toki. Gniazduje na ziemi. Jaja wysiaduje głownie samiec. Czas inkubacji wynosi 42-46 dni. Samiec opiekuje się także młodymi.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ptaków


Największe jaja na świecie
Jaki ptak znosi największe jaja na świecie, a jaki najmniejsze? Ile jaj kurzych mieści się w takim jaju. Czy takie jajo jest jadalne?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek – Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
  • Jacek Twardowski, Kamila Twardowska – Ptaki Świata, 978-83-8059-276-6, SBM 2016

© medianauka.pl, 2021-01-01, GAT-638900
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.