logo

Szczur śniady

Szczur śniady (Rattus rattus) to gryzoń z rodziny myszowatych o zmiennym ubarwieniu. Wierzch czarny, spód jasny, warstwy te wyraźnie oddzielone. W odróżnieniu od szczura wędrownego jest nieco mniejszy, ma dłuższy ogon, większe uszy i bardziej wydłużony pysk. Jest tępionym szkodnikiem.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Występuje na całym świecie, w Polsce głównie na zachodzie kraju, wzdłuż Odry. W Europie najczęściej go można spotkać w portach i na statkach. Zamieszkuje prawie wyłącznie ludzkie osiedla, zazwyczaj na górnych kondygnacjach budynków. Upodobał sobie statki, porty morskie i rzeczne.

Tryb życia i zachowanie

Dobrze się wspina, świetnie skacze, niechętnie pływa. Aktywny nocą. Żyje w koloniach. Lubi ciepłe miejsca w piwnicach.

Pożywienie

Jest wszystkożerny, choć podstawę jego diety stanowi pokarm roślinny.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 26 dni. Samica rocznie może mieć od 2 do 6 miotów, z każdego może mieć do 6 młodych, które dojrzałość płciową osiągają po 6-7 miesiącach. Okres rozrodczy trwa cały rok.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To groźny szkodnik, tępiony na całym świecie.

Ciekawostki

Pochodzi z Azji w części południowo-wschodniej, gdzie jest bardzo pospolity i jest zwierzęciem nadrzewnym. Jest obecny na całym świecie, przystosowując się do życia w pobliżu człowieka. Razem z nim wędrował na statkach. Jest głównym roznosicielem dżumy.© medianauka.pl, 2013-01-01, GAT-232
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaSzczur wędrowny
Rattus norvegicus
Myszowate
Myszowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - Atlas
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Montessori - Zwierzęta
Zoologia ssaki
Kubek zwierzęta świata
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.