Logo Media Nauka

Szczur śniady (Rattus rattus)
© Matthias Krüttgen - Fotolia.com

Szczur śniady

Szczur śniady (Rattus rattus) to gryzoń z rodziny myszowatych o zmiennym ubarwieniu. Wierzch czarny, spód jasny, warstwy te wyraźnie oddzielone. W odróżnieniu od szczura wędrownego jest nieco mniejszy, ma dłuższy ogon, większe uszy i bardziej wydłużony pysk. Jest tępionym szkodnikiem.

Występowanie i środowisko PL

Występuje na całym świecie, w Polsce głównie na zachodzie kraju, wzdłuż Odry. W Europie najczęściej go można spotkać w portach i na statkach. Zamieszkuje prawie wyłącznie ludzkie osiedla, zazwyczaj na górnych kondygnacjach budynków. Upodobał sobie statki, porty morskie i rzeczne.

Tryb życia i zachowanie

Dobrze się wspina, świetnie skacze, niechętnie pływa. Aktywny nocą. Żyje w koloniach. Lubi ciepłe miejsca w piwnicach.

Pożywienie

Jest wszystkożerny, choć podstawę jego diety stanowi pokarm roślinny.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 26 dni. Samica rocznie może mieć od 2 do 6 miotów, z każdego może mieć do 6 młodych, które dojrzałość płciową osiągają po 6-7 miesiącach. Okres rozrodczy trwa cały rok.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To groźny szkodnik, tępiony na całym świecie.

Ciekawostki

Pochodzi z Azji w części południowo-wschodniej, gdzie jest bardzo pospolity i jest zwierzęciem nadrzewnym. Jest obecny na całym świecie, przystosowując się do życia w pobliżu człowieka. Razem z nim wędrował na statkach. Jest głównym roznosicielem dżumy.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-01-01, GAT-232


Pokrewne gatunki ssaków

ikonaBadylarka
Micromys minutus
ikonaKolcomysz złotawa
Acomys russatus
ikonaMysz domowa
Mus musculus
ikonaMysz leśna
Apodemus flavicollis
ikonaMysz polna
Apodemus agrarius
ikonaMysz zaroślowa
Apodemus sylvaticus
ikonaSzczur wędrowny
Rattus norvegicus
Myszowate
Myszowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.