logo

Szop pracz

Szop pracz (Procyon lotor) to drapieżny ssak z rodziny szopowatych. Ma szeroką głowę, wydłużony pysk, puszysty ogon, łapy zakończone pazurami, których nie potrafi chować. Ma gęste, szarożółte futro, na ogonie czarne pręgi, czarną smugę przebiegającą przez oczy. Jest cennym zwierzęciem futerkowym. Charakterystyczna maska na pysku i ogon w czarno-białe paski zdecydowanie ułatwia rozpoznanie gatunku.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Południowa Kanada, USA, Ameryka Środkowa. Zadrzewione tereny w pobliżu wody. W latach trzydziestych XX wieku szop pracz został sprowadzony do Europy, gdzie na terenach Niemiec i Związku Radzieckiego został introdukowany w celach hodowlanych dla futer oraz jako zwierzę łowne.

Tryb życia i zachowanie

Aktywny nocą. Dobrze wspina się na drzewa, bardzo dobrze pływa. Na północy obszaru występowania zapada w lekki sen zimowy w grupach rodzinnych. Poza tym żyje samotnie. Jest to zwierzę łagodne i bardzo towarzyskie. Szop pracz niechętnie pływa. Nie zapada w sen zimowy. Żyją 10 lat, a w niewoli nawet 20.

Morfologia i anatomia

Futro szopa pracza nie jest wodoodporne.

Pożywienie

Szopy pracze zjadają ryby, żaby, raki, orzechy, owoce, nasiona.

Rozmnażanie

Samce są poligamiczne. Ciąża trwa 60-70 dni. Samica rodzi od 1 do 7 (najczęściej 3-4) młode. Gniazdo opuszczają już po 10 tygodniach. Po roku stają się samodzielne. Samice osiągają dojrzałość płciową po roku, samce po dwóch latach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce to gatunek obcy i nie wymaga ochrony. Jest też zwierzęciem łownym.

Ciekawostki

Jako jedyne zwierzę przed spożyciem pokarmu płucze go w wodzie.

Pytania

Pytania

Czy szop pracz występuje w Polsce?

Tak, choć to gatunek obcy. Zaczyna się rozprzestrzeniać w naszym kraju z Niemiec. Większa ekspansja nastąpiła w latach 90. Krajową populację szacuje się na kilkaset sztuk. Najczęściej występuje wzdłuż Odry i Warty. W Europie szopa pracza obecnie można spotkać w Niemczech, Austrii, Czechach, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Francji, a także w Polsce, na Węgrzech i Słowacji, Danii i krajach byłej Jugosławii.
Hodowla - informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku Szop pracz bywa hodowany w domach. Czasem tworzy niewielkie grupy rodzinne. To zwierzęta ciekawskie, pomysłowe, bardzo inteligentne, posiadające dobrą pamięć. Zwykle nie przejawiają agresji, ale bywają uparte.
Rodzaj klatki i wyposażenieNajlepsza jest woliera z solidną siatką i betonowej wylewką. Dla pary szopów woliera powinna mieć wymiary 2 na 2 na 2,5 metra. W wolierze warto umieścić konary, domek z wyściółką ze słomy, sznury, oponę. Co jakiś czas wstawiamy naczynie z wodą w celach do kąpieli.
Inne warunki chowu Szop pracz znaczy swój teren moczem, kałem oraz cuchnącą wydzieliną z gruczołów przy odbycie.
PokarmTo zwierzęta wszystkożerne, jednak łatwo je przekarmić i łatwo się otłuszczają.
RozmnażanieGody odbywają się raz w roku, zwykle w styczniu.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

© medianauka.pl, 2012-12-31, GAT-230
Pokrewne gatunki ssaków

Szopowate
Szopowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska - Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
Polecamy w naszym sklepie

Kubek zwierzęta świata
Leniwce Puzzle
Kolorowe skarpetki Kostka
Zoologia ssaki
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.