Szopowate
Szopowate (Procyonidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 19 gatunków w 8 rodzajach. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny ssaków. Panda wielka bywa klasyfikowana w rodzinie niedźwiedziowatych.
Wygląd
Są to zwierzęta o zróżnicowanym kształcie. Małe osobniki mają wydłużone ciało, dość długi ogon, zwykle krótki i szeroki pysk, krótki i szpiczaste lub okrągłe uszy. Kończyny są 5-palczaste. Pazury są krótkie, czasem częściowo wciągane. Na ogonie często znajdują się pierścienie.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Potos flavus
Kinkażu żółty (Potos flavus) to ssak z rodziny szopowatych o cennym futrze. Zwierzę to ma skrócony pysk, okrągławą głowę. Ogon jest chwytny. Ubarwienie brunatne z oliwkowym odcieniem, żółtobrunatne lub brązowe.

Nasua nasua
Koati południowy, zwany też ostronosem rudym, to drapieżnik ssak z rodziny szopowatych z Ameryki Południowej. Ma charakterystyczny, ruchliwy długi pysk, penetruje nim dziuple w drzewach w poszukiwaniu pokarmu.

Bassaricyon gabbii
Olingo puszystoogonowy (Bassaricyon gabbii) lub po prostu olingo, to ssak z rodziny szopowatych. Głowa jest nieco spłaszczona. Uszy krótkie. Ubarwienie krótkiej i gęstej sierści żółtawe, grzbiet ciemniejszy.

Nasua narica
Ostronos białonsy, zwany też meksykańskim to amerykański ssak drapieżny z rodziny szopowatych, tworzący grupy nawet do 200 osobników. Aktywny za dnia. Preferuje leśne środowisko.

Ailurus fulgens
Niewielki ssak z rodziny szopowatych. Panda mała łatwo się oswaja, ale ciężko się adaptuje do życia w niewoli. Prowadzi nocny tryb życia. W dzień śpi na drzewie.

Ailuropoda melanoleuca
Panda wielka to bliski wymarciu ssak z rodziny szopowatych, czasem klasyfikowany jako zwierzę z rodziny niedźwiedziowatych. Czasem nazywana jest niedźwiedziem bambusowym.

Procyon cancrivorus
Szop krabożerny, szop rakojad (Procyon cancrivorus) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny szopowatych. Nie płucze pokarmu tak, jak to robi szop pracz.

Procyon lotor
Szop pracz to amerykański drapieżnik z rodziny szopowatych. Jest cennym zwierzęciem futerkowym. Jako jedyne zwierzę przed spożyciem pokarmu płucze go w wodzie. Aktywny nocą. Dobrze wspina się na drzewa, bardzo dobrze pływa.
Inne gatunki
- Bassaricyon alleni
- olingo (Bassaricyon gabbi)
- Bassaricyon medius
- Bassaricyon neblina
- kotofretka (Bassariscus astutus)
- Bassariscus sumichrasti
- Nasuella meridensis
- Nasuella olivacea
- Procyon pygmaeus
Występowanie i środowisko
Zamieszkują umiarkowaną i podzwrotnikową strefę Ameryki oraz wschodnią Azję. Zamieszkują środowiska naziemne i nadrzewne.
Tryb życia i zachowanie
Aktywne przez cały rok (za wyjątkiem szopa pracza). Są zwinne, świetnie wspinają się po drzewach. Chronią się w spróchniałych pniach, norach, jaskiniach lub szczelinach skalnych. Wędrują w parach lub małych grupach.
Morfologia i anatomia
Najlepiej rozwiniętym zmysłem jest węch. W uzębieniu znajdują się długie kły, małe i ostre zęby przedtrzonowe i szerokie zęby trzonowe.
Rozmnażanie
Samica zachodzi w ciążę raz w roku (szop pracz 2 razy). Po 60-77 dniach rodzi 1-6 młodych.
Pożywienie
Są wszystkożerne. Pandy i kinkażu żywią się wyłącznie pokarmem roślinnym.
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-38