Spis treści:
Szopowate
Szopowate (Procyonidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 21 gatunków. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny ssaków. Panda wielka bywa klasyfikowana w rodzinie niedźwiedziowatych.
Wygląd
Są to zwierzęta o zróżnicowanym kształcie. Małe osobniki mają wydłużone ciało, dość długi ogon, zwykle krótki i szeroki pysk, krótki i szpiczaste lub okrągłe uszy. Kończyny są 5-palczaste. Pazury są krótkie, czasem częściowo wciągane. Na ogonie często znajdują się pierścienie.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Procyon lotor
Szop pracz to amerykański drapieżnik z rodziny szopowatych. Jest cennym zwierzęciem futerkowym. Jako jedyne zwierzę przed spożyciem pokarmu płucze go w wodzie. Aktywny nocą. Dobrze wspina się na drzewa, bardzo dobrze pływa.

Potos flavus
Kinkażu żółty (Potos flavus) to ssak z rodziny szopowatych o cennym futrze. Zwierzę to ma skrócony pysk, okrągławą głowę. Ogon jest chwytny. Ubarwienie brunatne z oliwkowym odcieniem, żółtobrunatne lub brązowe.

Bassaricyon gabbii
Olingo puszystoogonowy (Bassaricyon gabbii) lub po prostu olingo, to ssak z rodziny szopowatych. Głowa jest nieco spłaszczona. Uszy krótkie. Ubarwienie krótkiej i gęstej sierści żółtawe, grzbiet ciemniejszy.

Nasua narica
Ostronos białonsy, zwany też meksykańskim to amerykański ssak drapieżny z rodziny szopowatych, tworzący grupy nawet do 200 osobników. Aktywny za dnia. Preferuje leśne środowisko.

Nasua nasua
Koati południowy, zwany też ostronosem rudym, to drapieżnik ssak z rodziny szopowatych z Ameryki Południowej. Ma charakterystyczny, ruchliwy długi pysk, penetruje nim dziuple w drzewach w poszukiwaniu pokarmu.

Procyon pygmaeus
Szop karłowaty (Procyon pygmaeus) to gatunek ssaka z rodziny szopowatych. Ubarwienie czaro-brązowe z czarno-białawym rysunkiem na głowie, pręgowanym ogonem.

Procyon cancrivorus
Szop krabożerny, szop rakojad (Procyon cancrivorus) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny szopowatych. Nie płucze pokarmu tak, jak to robi szop pracz.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.







Inne gatunki
- olingo skryty (Bassaricyon alleni)
- olingo nadrzeczny (Bassaricyon gabbi)
- olingo samotny (Bassaricyon lasius)
- olingo górski (Bassaricyon neblina)
- olingo panamski (Bassaricyon pauli)
- szopik pręgoogonowy (Bassariscus astutus)
- szopik dżunglowy (Bassariscus sumichrasti)
- ostronos wyspowy (Nasua nelsoni)
- ostronosek andyjski (Nasuella meridensis)
- ostronosek górski (Nasuella olivacea)
- szop barbadoski (Procyon gloveralleni)
- szop wyspowy (Procyon insularis)
- szop bahamski (Procyon maynardi)
- szop gwadelupski (Procyon minor)
Występowanie i środowisko
Zamieszkują umiarkowaną i podzwrotnikową strefę Ameryki oraz wschodnią Azję. Zamieszkują środowiska naziemne i nadrzewne.
Tryb życia i zachowanie
Aktywne przez cały rok (za wyjątkiem szopa pracza). Są zwinne, świetnie wspinają się po drzewach. Chronią się w spróchniałych pniach, norach, jaskiniach lub szczelinach skalnych. Wędrują w parach lub małych grupach.
Morfologia i anatomia
Najlepiej rozwiniętym zmysłem jest węch. W uzębieniu znajdują się długie kły, małe i ostre zęby przedtrzonowe i szerokie zęby trzonowe.
Rozmnażanie
Samica zachodzi w ciążę raz w roku (szop pracz 2 razy). Po 60-77 dniach rodzi 1-6 młodych.
Pożywienie
Są wszystkożerne. Pandy i kinkażu żywią się wyłącznie pokarmem roślinnym.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Kalendarz przyrody
Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Opis |
◂ | ● | Szop pracz: Okres rui u szopa pracza. |
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
- Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
- pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
- Alfred Brehm - Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
- Praca zbiorowa - Wielka Encyklopedia Przyrody. Ssaki, ISBN 83-7079-784-9, MUZA SA 1997
Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-38
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-05