Tapir czaprakowy

Tapir czaprakowy (Tapirus indicus)

© jim80 - Fotolia.com

Tapir malajski, tapir czaprakowaty (Tapirus indicus) to ssak z rodziny tapirów. Jest jednym z większych tapirów. Nie posiada grzywy. Ma charakterystyczne ubarwienie ciała. Jest czarne za wyjątkiem grzbietu i boków od połowy tułowia, które są białe. Górna warga wraz z nosem tworzy krótką trąbę. Samica jest większa od samca.

Występowanie i środowisko

Półwysep Indochiński, Sumatra. Zamieszkuje wyłącznie tropikalną dżunglę z gęstym podszyciem. Preferuje tereny w pobliżu wody, błota.

Tryb życia i zachowanie

Lubi tarzać się w błocie. Dobrze pływa i nurkuje. Żyje samotnie. W dzień odpoczywa w ukryciu, w nocy żeruje. Sam tworzy sobie miejsce i warunki do błotnych kąpieli.

Pożywienie

Rośliny, zwłaszcza wodne.

Rozmnażanie

Samica rodzi zwykle 1 młode po ciąży trwającej 390-400 dni. Młode są podobne do warchlaków, są cętkowane.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20© medianauka.pl, 2013-02-08, GAT-325
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.