Tapiry
Tapiry (Tapiridae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 4 gatunki w 1 rodzaju. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny ssaków.
Wygląd
To duże ssaki o zaokrąglonym grzbiecie, wydłużonej głowie, krótkim ogonie. Mają gładką skórę, która ułatwia poruszanie się w gąszczu. Górna warga wraz z nosem tworzą krótką trąbę. Mają duże uszy i małe oczy. Poza tapirem malajskim, który jest czarno-biały, wszystkie są brązowawe.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Tapirus terrestris
Najbardziej pospolity przedstawiciel rodziny tapirów. Gatunek zagrożony wyginięciem. Cechą charakterystyczną tapirów jest nos zrośnięty z górną wargą, tworząc ruchliwą, krótką trąbę, która ułatwia przyjmowanie pokarmu.

Tapirus indicus
Tapir malajski, zwany także tapirem czaprakowatym o charakterystycznym ubarwieniu ciała. Lubi tarzać się w błocie. Dobrze pływa i nurkuje. Żyje samotnie.

Tapirus bairdii
Tapir panamski (Tapirus bairdii) to ssak z rodziny tapirów. Widoczna jest grzywa jak u anta. Grzbiet zaokrąglony, ogon krótki. Ma gładką skórę, która ułatwia poruszanie się w gąszczu.
Inne gatunki
- Tapir górski (Tapirus pinchaque)
Występowanie i środowisko
Występują w Ameryce Południowej (3 gatunki) oraz w Azji (1 gatunek - tapir malajski). Preferują tereny zalesione w pobliżu wód.
Tryb życia i zachowanie
Lubią wodę i błoto. Świetnie pływają i nurkują. Są samotnikami. Żerują o zmierzchu i w nocy. Z zachowania przypominają świnie.
Morfologia i anatomia
Najlepiej rozwiniętymi zmysłami są węch i słuch.
Rozmnażanie
Ciąża trwa 390-400 dni. Samica rodzi zwykle , rzadziej 2 młode. Młode tapiry są cętkowane.
Pożywienie
Żywią się roślinami, Są to krzewy, zioła, rośliny wodne, owoce, nasiona.
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-90