Logo Media Nauka

Traszka Waltla

Traszka Waltla (Pleurodeles waltl) to europejski płaz ogoniasty z rodziny salamandrowatych o masywnym ciele i szerokiej głowie, spłaszczonej grzbietowo-brzusznie. Traszka ta nie jest wyposażona w parotydy. Niewielkie oczy otacza fałd skórny. Pysk jest zaokrąglony. Cechą gatunkową jest występowanie po bokach ciała pojedynczych rzędów brodawek. Brodawki te zawierają jad i mają barwę pomarańczową, brązową, żółtą lub białą. Długość ogona wynosi około 20 cm, jest bocznie spłaszczony. Skóra jest chropowata. Z wierzchu ciało jest szarożółte, szare lub oliwkowe, ozdobione ciemnymi, okrągłymi plamkami. Im okaz jest starszy, tym barwa ciała staje się ciemniejsza. Spód jest żółtawy, pomarańczowy, szary lub białawy z ciemnymi cętkami. Dymorfizm płciowy zaznacza się w wielkości ciała, ubarwieniu i budowie ogona. Samica jest mniejsza od samca, ma mniej czerwonych barw i mniej okazały ogon. Podczas godów samiec ma ciemne zgrubienia na przednich kończynach oraz fałd skórny na ogonie.

Traszka Waltla (Pleurodeles waltl)
© viter - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Traszka ta występuje na nizinnych terenach na Półwyspie Iberyjskim w Hiszpanii i Portugalii, a także na niewielkim obszarze w Afryce w Maroku. Rzadziej spotykana jest w terenie górzystym. Pionowy zasięg występowania wynosi 1500 m n.p.m. Występuje w lasach piniowych, na terenach rolniczych, stepach w okolicy morskiego wybrzeża. Preferuje czyste, wolno płynące rzeki, potoki, kałuże, kanały, rowy, z bujną roślinnością wodną. W przypadku wyschnięcia zbiornika, chowa się pod kamieniami, pniami. Znosi niewielkie zasolenie wody.

Tryb życia i zachowanie

Większość życia płaz ten spędza w środowisku wodnym. Jest aktywny o zmierzchu i w nocy. Bardzo dobrze pływa. Zaatakowany, końcami swoich żeber przebija brodawki jadowe, z których wypływa jad na powierzchnię skóry. Gryzie, wydziela odór i piszczy w obronie własnej. Na nizinach nie hibernuje. Dożywa 10 lat.

Morfologia i anatomia

Traszka Waltla dorasta zwykle do 20 cm długości ciała, maksymalnie do do 31 cm.

Pożywienie

Poluje na larwy owadów i inne bezkręgowce. Zjada też larwy płazów i małe traszki.

Rozmnażanie

Rozmnaża się od listopada do stycznia (w Europie). Samiec obejmuje samicę w ampleksusie, samica również oplata kończynami samca. Samiec i samica tak spędzają do dwóch dni. W tym czasie samiec do kloaki samicy przekazuje swoje spermatofory. Kilka dni później samica składa w porcjach setki jaj. Łącznie może ich złożyć do 1300 sztuk. Jaja są przyczepiane do kamieni i wodnych roślin w pakietach. Po dwóch tygodniach wylęgają się larwy.

NT

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To jeden z najpopularniejszych płazów akwariowych. Łatwo rozmnaża się w niewoli.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-03-10, GAT-1797

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Traszka Waltla
         

Okres rozrodu traszki Waltla w europie.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki płazów

ikonaSalamandra czarna
Salamandra atra
ikonaSalamandra mandaryńska
Tylototriton shanjing
ikonaSalamandra plamista
Salamandra salamandra
ikonaTraszka chińska
Cynops orientalis
ikonaTraszka górska
Triturus alpestris
ikonaTraszka grzebieniasta
Triturus cristatus
ikonaTraszka helwecka
Triturus helveticus
ikonaTraszka karpacka
Triturus montandoni
ikonaTraszka marmurkowa
Triturus marmoratus
ikonaTraszka zagrosańska
Neurergus kaiseri
ikonaTraszka zwyczajna
Triturus vulgaris
ikonaTrucicznica rdzawa
Taricha torosa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.