Trucicznica rdzawa

Trucicznica rdzawa (Taricha torosa) to gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych o dość masywnej budowie ciała, dużej głowie. Szczęka dolna jest zaokrąglona, górna jest kanciasta. Oczy są dość duże, często mają złotą barwę. Ogon jest bocznie spłaszczony. W fazie lądowej skóra jest chropowata, pokryta guzkami. Ciało jest brązowawe z wierzchu. Spód jest żółtawy lub pomarańczowy. W fazie rozrodu (wodnej) skóra samców ma jednolity pomarańczowy, różowawy lub czerwonawy kolor, jest gładka i śliska. Na ogonie pojawia się fałd skórny. Ciało samicy nie przechodzi aż takiej przemiany. Larwa ma pasiasty wzór. Pokrewny gatunek to trucicznica ziarnistoskóra.


Trucicznica rdzawa(Taricha torosa)
© South12th - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Płaza tego można spotkać na wybrzeżach Oceanu Spokojnego w Ameryce Północnej, na obszarach górskich, terenach leśnych. Zamieszkuje także otwarte tereny trawiaste.

Tryb życia i zachowanie

Poza okresem rozrodu prowadzi lądowy tryb życia. W dzień kryje się w norach wykopanych przez inne zwierzęta.

Morfologia i anatomia

Dorosłe osobniki dorastają do 20 cm długości ciała.

Pożywienie

Poluje na bezkręgowce takie jak owady, ślimaki, skąposzczety i inne.

Rozmnażanie

Rozród ma miejsce w strumieniach górskich, rzeczkach, stawach i jeziorach. Ampleksus jest typu pachowego. Spermatofory są przejmowane bezpośrednio do kloaki samicy lub z podłoża za pomocą warg kloakalnych. Samica składa jaja w postaci grudek.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Skóra jest silnie trująca.

To popularne zwierzę terraryjne w Ameryce.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2017-02-06, GAT-1790
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.