
Trzyszcz piaskowy
Trzyszcz piaskowy (Cicindela hybrida) to chrząszcz z rodziny biegaczowatych. Jest pięknie ubarwiony. Na brązowym, mieniącym się lekko tęczowo tle znajdują się jasne, żółtawe paski (na pokrywach skrzydłowych). Spód z metalicznym połyskiem, zielonkawy, owłosiony. Odnóża silne i długie. Pierwszy człon czułka jest delikatnie owłosiony.
Występowanie i środowisko PL
Trzyszcz piaskowy występuje w niemal całej Palearktyce. W Polsce występuje na terenie całego kraju na terenach piaszczystych, w tym na wydmach.
Tryb życia i zachowanie
Zimuje imago w ziemi.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 11-19 mm.
Pożywienie
To drapieżnik, polujący na inne owady. Osobniki dorosłe oblewają swoje ofiary wydzieliną zawierającą enzymy, które rozkładają ofiarę.
Rozmnażanie
Samica składa jaja w piaszczystym podłożu. Larwy wykopują norkę i czatują na wpadające do niej ofiary. Larwy rozwijają się nawet 3 lata.
Ochrona i zagrożenia
Trzyszcz piaskowy w Polsce jest pod ochroną.
Ciekawostki
To jeden z najszybszych chrząszczy świata!
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2019-04-13, GAT-1310
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?