Wardzanka żądlica

Wardzanka, wardzanka żądlica (Bembix rostrata) to łatwy do rozpoznania gatunek żądłówki z rodziny grzebaczowatych. Ma duże, zielonkawe oczy i charakterystyczną, żółtą, masywną wargę, która pozwala zachowywać owadowi równowagę podczas kopania w piasku. Ma szary tułów, odwłok w żółte pasy. Przednie kończyny samicy są przystosowane do kopania w piasku. Odnóża mają żółty kolor, są dość długie.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Wardzanka żądlica (Bembix rostrata)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Wardzanka występuje na terenie całego kraju w miejscach nasłonecznionych, piaszczystych (wydmy śródlądowe) na wybranych stanowiskach. Równie rzadko występuje w całej Europie Środkowej.

Tryb życia i zachowanie

To owad wybitnie ciepłolubny. Mimo, że wardzanka jest wyposażona w żądło i wydaje się w pobliżu gniazda zachowywać agresywnie, nie jest w stanie wyrządzić krzywdy człowiekowi.

Owad ten norki kopie z niezwykłą szybkością, co powoduje podczas pracy przesuwanie się owada do przodu na zasadzie odrzutu.

Pożywienie

Owady dorosłe żywią się pyłkiem i nektarem kwiatów. Larwy zjadają upolowane przez samice muchówki.

Rozmnażanie

Samica bardzo szybko kopie norki w piaszczystym podłożu. Gniazdo ma kształt kuli, do której prowadzi tunel o długości nawet 15 cm. Samica poluje na muchówki i dostarcza je larwom w gnieździe. Larwa rozwija się tydzień. W tym czasie samica dostarcza jednej larwie nawet do 50 muchówek! Samica może w ciągu swojego życia wykarmić zaledwie 4-6 larw. Samica ofiarę przynosi w locie, trzymając ją środkowymi odnóżami.

Ochrona i zagrożenia

Owad ten nie jest zbyt często spotykany w naszym kraju. W Polsce jest to gatunek narażony na wyginięcie.

Ciekawostki

To jeden z największych przedstawicieli grzebaczowatych w Polsce.

Owad ten norki kopie z niezwykłą szybkością (zobacz film), co powoduje podczas pracy przesuwanie się owada do przodu na zasadzie odrzutu.


FilmyKalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres występowania postaci dorosłej wardzanki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-08-18, GAT-927
©® Media Nauka 2008-2023 r.