Wargacz tęczak

Wargacz tęczak (Labrus mixtus) to gatunek ryby morskiej z rodziny wargaczy. Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony. Samiec ma niebieskawą głowę z plamami, boki niebiesko-żółto-pomarańczowe. Na czole widoczna biała plama, ale tylko podczas tarła. Samica jest żółtopomarańczowa z trzema ciemnymi plamami na grzbiecie, przegrodzonymi białymi polami. Spód białawy. Wargi nabrzmiałe u obu płci. Szczęka uzębiona, wysuwalna.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Wargacz tęczak (Labrus mixtus)

Samiec wargacza tęczaka © Vladimir Wrangel – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Ryba ta żyje we wschodniej części Atlantyku, w tym w Morzu Śródziemnym. Swoim zasięgiem występowania obejmuje obszar od Norwegii po Senegal w Afryce. W Bałtyku nie występuje.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk

Tryb życia i zachowanie

To ryba o dziennej aktywności.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi do 30-40 cm, a ciężar ciała do 1000 g. Samiec jest większy od samicy.

Pożywienie

Wargacz tęczowy poluje na skorupiaki, mięczaki i robaki morskie.

Rozmnażanie

Samiec buduje w okresie lata gniazdo, którego strzeże przed rywalami. Odbywa taniec godowy. Po złożeniu ikry samiec pilnuje jej.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ryb


Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese – Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992
  • Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski – Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008

© medianauka.pl, 2022-12-28, GAT-631291
©® Media Nauka 2008-2023 r.