Wargacze

Wargacze (Labridae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych. Zaliczamy do niej około 580 gatunków. W Polsce wargacze nie występują.

Wygląd

Ryby te mają zwykle piękne, jaskrawe ubarwienie.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Korys żółtyKorys żółty

Cheilinus undulatus

Korys żółty (Halichoeres chrysus) to gatunek ryby okoniokształtnej z rodziny wargaczy. Ryba ta ma jaskrawe, żółte ubarwienie całego ciała. Na płetwach występują czarne, małe oka w białej otoczce.


Piżamka sześciopasaPiżamka sześciopasa

Pseudocheilinus hexataenia

Piżamka sześciopasa (Pseudocheilinus hexataenia) to pięknie ubarwiona ryba morska z rodziny wargaczowatych. Ciało niebieskie lub fioletowe z pomarańczowymi pasami biegnącymi przez cały bok aż po pletwę ogonową.

Występowanie i środowisko

Ryby te występują w strefie rafy koralowej, a także w chłodniejszych rejonach mórz i oceanów (w tym u wybrzeży Grenlandii).

Tryb życia i zachowanie

Wargacze żerują w dzień.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi zwykle około 20 cm. Największy gatunek mierzy aż 2,5 m długości.

Rozmnażanie

Brak danych.

Pożywienie

To ryby mięsożerne. Zjadają bezkręgowce, część odżywia się planktonem. Wargatki zjadają pasożyty żerujące na innych rybach, luźne łuski i nadmiar śluzu.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-02-17, RODZ-433Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.