Węgorzowate

Węgorzowate (Anguillidae) to rodzina ryb z rzędu węgorzokształtnych, do którego zaliczamy około 15 gatunków.

Wygląd

To ryby o mocno wydłużonym ciele, w części ogonowej nieco spłaszczonym. Ryby te są podobne do węży. Długa płetwa grzbietowa oraz płetwa odbytowa jest zrośnięta z ogonową. Płetwy brzuszne nie występują.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

 • Anguilla bengalensis
 • Anguilla bicolor
 • Anguilla borneensis
 • Anguilla celebesensis
 • Anguilla interioris
 • Anguilla japonica
 • Anguilla luzonensis
 • Anguilla marmorata
 • Anguilla megastoma
 • Anguilla mossambica
 • Anguilla obscura
 • Anguilla rostrata

Występowanie i środowisko

Węgorzowate żyją zwykle w wodach słodkich, co stanowi wyjątek w rzędzie węgorzokształtnych. Zamieszkują płytkie wody morskie, stawy, rzeki, jeziora. Można je spotkać w zlewiskach Atlantyku, Oceanu Indyjskiego oraz Spokojnego.

Tryb życia i zachowanie

To zwykle drapieżniki. Podczas ulewnej pogody ryby te mogą wychodzić na ląd i w trawie pokonywać duże odległości.

Morfologia i anatomia

Pęcherz pławny jest połączony z przewodem pokarmowym. Płetwy zawierają wyłącznie miękkie promienie. W szczękach znajdują się drobne zęby, ułożone w kilku rzędach.

Rozmnażanie

Ryby te na tarło wędrują do morza. Larwa jest płaska, przeźroczysta, zwykle prowadząca pelagiczny tryb życia. Przypomina wstążkę. Stadium larwy nosi nazwę leptocephalus.

Pożywienie

Węgorzowate żywią się żywymi lub martwymi zwierzętami.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Podczas ulewnej pogody węgorze mogą poruszać się po lądzie pośród traw.

To ryby o dużym znaczeniu gospodarczym. Mięso węgorza jest uważane za przysmak, jest tłuste i smaczne. Świetnie nadaje się do wędzenia.

Prawdopodobnie węgorze europejskie i amerykańskie odbywają tarło w jednym miejscu w Morzu Sargassowym. Niezwykłe jest to, że larwy żyją wspólnie, po czym oddzielają się i wędrują w stronę, z której przybyli ich rodzice!

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Węgorz: Okres ochronny dla węgorza europejskiego.
          Węgorz: Okres tarła u węgorza.
          Węgorz: Sezon na węgorza dla wędkarzy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Ryby katadromiczne


Ryby katadromiczne są to takie ryby, które płyną w dół rzeki wraz prądem wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które płyną z rzek i jezior na tarło do mórz i oceanów.

Elektryczne ryby


Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby


Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby


Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata


Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2015-12-22, RODZ-465©® Media Nauka 2008-2023 r.