logo

Wężówka amerykańska

Wężówka amerykańska (Anhinga anhinga) to jeden z dwóch gatunków z rodziny wężówek. Przypomina skrzyżowanie kormorana z czaplą. To dość duży ptak o charakterystycznej, wygiętej szyi, z podłużną głową, długim i ostrym dziobem. Upierzenie jest brązowo-czarne, od spodu jaśniejsze. Od strony grzbietowej znajduje się czarno-biały rysunek. Nogi są krótkie, przesunięte ku tyłowi ciała.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Zamieszkuje tereny przybrzeżne jezior, lagun i rzek Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi dzienny tryb życia. Wężówka potrafi nagłym ruchem szyi nadziać na dziób rybę lub wycelować w oko napastnika. Pływa głęboko zanurzona w wodzie. Ponad jej powierzchnię wystaje tylko wężowata szyja i głowa. Musi, podobnie jak kormorany, suszyć skrzydła na słońcu. Gatunek ten nie chodzi zbyt często. Głownie przesiaduje na lądzie na drzewach. Przejawia zachowania terytorialne. Broni nawet swojego łowiska. Świetnie lata, wykorzystując do lotu szybowcowego wznoszące prądy powietrza.

Pożywienie

Wężówka poluje gównie na ryby. Nie gardzi jednak płazami, rakami i owadami wodnymi.

Rozmnażanie

Gniazdo to czara o średnicy około 0,5 m, zbudowana z patyków. Samica składa do 6 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem. Pisklęta są gniazdownikami. Karmione są częściowo strawionymi rybami. Okres rozrodu trwa 3 miesiące.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.© medianauka.pl, 2015-03-02, GAT-711
Pokrewne gatunki ptaków

ikonaWężówka indyjska
Anhinga melanogaster
Wężówki
Wężówki

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Miasto
Paw Puzzle
Kolorowe skarpetki Kostka
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.