Wężówka amerykańska

Wężówka amerykańska (Anhinga anhinga) to jeden z dwóch gatunków z rodziny wężówek. Przypomina skrzyżowanie kormorana z czaplą. To dość duży ptak o charakterystycznej, wygiętej szyi, z podłużną głową, długim i ostrym dziobem. Upierzenie jest brązowo-czarne, od spodu jaśniejsze. Od strony grzbietowej znajduje się czarno-biały rysunek. Nogi są krótkie, przesunięte ku tyłowi ciała.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Wężówka amerykańska (Anhinga anhinga)

© Celso Diniz - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Zamieszkuje tereny przybrzeżne jezior, lagun i rzek Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi dzienny tryb życia. Wężówka potrafi nagłym ruchem szyi nadziać na dziób rybę lub wycelować w oko napastnika. Pływa głęboko zanurzona w wodzie. Ponad jej powierzchnię wystaje tylko wężowata szyja i głowa. Musi, podobnie jak kormorany, suszyć skrzydła na słońcu. Gatunek ten nie chodzi zbyt często. Głownie przesiaduje na lądzie na drzewach. Przejawia zachowania terytorialne. Broni nawet swojego łowiska. Świetnie lata, wykorzystując do lotu szybowcowego wznoszące prądy powietrza.

Głos to cykanie i krakanie. W przypadku zagrożenia syczy.

Morfologia i anatomia

Jaja eliptyczne, jasnozielone z kredową warstwą.

Pożywienie

Wężówka poluje gównie na ryby. Nie gardzi jednak płazami, rakami i owadami wodnymi.

Rozmnażanie

Gniazdo to czara o średnicy około 0,5 m, zbudowana z patyków. Samica składa do 6 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem. Pisklęta są gniazdownikami. Karmione są częściowo strawionymi rybami. Okres rozrodu trwa 3 miesiące.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2015-03-02, GAT-711
©® Media Nauka 2008-2023 r.