Logo Media Nauka

Facebook

Włosień spiralny, włosień skręcony, włosień kręty (Trichinella spiralis)
© Carolina K Smith MD - Fotolia.com

Włosień spiralny, włosień skręcony, włosień kręty

Włosień spiralny, włosień skręcony, włosień kręty (Trichinella spiralis) to pasożyt wielu ssaków, między innymi świni, dzika, szczura, myszy, niedźwiedzia, lisa i człowieka. Zarażenie włośniem spiralnym następuje przez zjedzenie mięsa. Larwy znajdują się w mięśniach w torbielach. Osłonki rozpuszczają się w żołądku gospodarza i larwy przedostają się do jelita, gdzie już po 2-3 dniach dojrzewają. Długość ciała: 1,4-1,6 mm (samiec), 2-5 mm (samica).

Występowanie i środowisko PL

Obecne na całym świecie.

Tryb życia i zachowanie

Brak żywicieli pośrednich.

Pożywienie

To pasożyt ssaków.

Rozmnażanie

Po kopulacji samica przenika do przestrzeni chłonnych błony śluzowej i rodzi około 1500 larw. Larwy wędrują z krwią i chłonką osiedlając się w mięśniach poprzecznie prążkowanych, najczęściej w przeponie i mięśniach międzyżebrowych, szyi i języka. Wokół larwy wytwarza się torebka hyalinowa, wytworzona przez pasożyta i łącznotkankowa, stworzona przez żywiciela. Po kilkunastu miesiącach torebka ulega zwapnieniu.

Ochrona i zagrożenia

To groźny pasożyt wywołujący choroby wśród ludzi, często kończące się śmiercią.

Ciekawostki

Inwazja włośnia spiralnego w organizmie wywołuje groźną chorobę - włośnicę (trichinellozę). Po zjedzeniu zarażonego mięsa w ciągu 2-7 dni choroba przebiega bezobjawowo. Przez następne 5 tygodni chory odczuwa ból mięśni i ogólne zmęczenie. Pojawiają się obrzęki twarzy i wzrost temperatury do 40 °C i wykwity skórne. Zwierzęta przechodzą włośnicę łagodniej.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-12-22, GAT-480
Pokrewne gatunki bezkręgowców

ikonaGlista ludzka
Ascaris lumbricoides
ikonaGlista psia
Toxocara canis
ikonaOwsik ludzki
Enterobius vermicularis
ikonaWęgorek jelitowy
Strongyloides stercoralis
ikonaWłosogłówka
Trichocephalus trichiurusPolecamy w naszym sklepie

Zoologia bezkręgowce
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Zoologia stawonogi
Zoologia stawonogi
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.