Logo Media Nauka

Facebook

Włosień spiralny, włosień skręcony, włosień kręty (Trichinella spiralis)
© Carolina K Smith MD - Fotolia.com

Włosień spiralny, włosień skręcony, włosień kręty

Włosień spiralny, włosień skręcony, włosień kręty (Trichinella spiralis) to pasożyt wielu ssaków, między innymi świni, dzika, szczura, myszy, niedźwiedzia, lisa i człowieka. Zarażenie włośniem spiralnym następuje przez zjedzenie mięsa. Larwy znajdują się w mięśniach w torbielach. Osłonki rozpuszczają się w żołądku gospodarza i larwy przedostają się do jelita, gdzie już po 2-3 dniach dojrzewają. Długość ciała: 1,4-1,6 mm (samiec), 2-5 mm (samica).

Występowanie i środowisko PL

Obecne na całym świecie.

Tryb życia i zachowanie

Brak żywicieli pośrednich.

Pożywienie

To pasożyt ssaków.

Rozmnażanie

Po kopulacji samica przenika do przestrzeni chłonnych błony śluzowej i rodzi około 1500 larw. Larwy wędrują z krwią i chłonką osiedlając się w mięśniach poprzecznie prążkowanych, najczęściej w przeponie i mięśniach międzyżebrowych, szyi i języka. Wokół larwy wytwarza się torebka hyalinowa, wytworzona przez pasożyta i łącznotkankowa, stworzona przez żywiciela. Po kilkunastu miesiącach torebka ulega zwapnieniu.

Ochrona i zagrożenia

To groźny pasożyt wywołujący choroby wśród ludzi, często kończące się śmiercią.

Ciekawostki

Inwazja włośnia spiralnego w organizmie wywołuje groźną chorobę - włośnicę (trichinellozę). Po zjedzeniu zarażonego mięsa w ciągu 2-7 dni choroba przebiega bezobjawowo. Przez następne 5 tygodni chory odczuwa ból mięśni i ogólne zmęczenie. Pojawiają się obrzęki twarzy i wzrost temperatury do 40 °C i wykwity skórne. Zwierzęta przechodzą włośnicę łagodniej.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-12-22, GAT-480
Pokrewne gatunki bezkręgowców

ikonaGlista ludzka
Ascaris lumbricoides
ikonaOwsik ludzki
Enterobius vermicularis
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.