Żaby wąskopyskie

Żaby wąskopyskie (Microhylidae) to rodzina płazów z rzędu płazów bezogonowych, która liczy dziś 69 rodzajów i około 366 gatunków. To rodzina płazów, w której znajduje się najwięcej rodzajów. W Polsce nie mamy przedstawicieli gatunków płazów z tej rodziny. Do tej rodziny niedawno zaliczono także rodzaje: Paradoxophyla i Scaphiophryne, które stanowiły oddzielną rodzinę.

Wygląd

To małe płazy bezogonowe o zróżnicowanym wyglądzie. Cechą wspólną gatunków tej rodziny jest krępe ciało o masywnej tylnej części ciała i drobnej przedniej części ciała oraz głowa z wąskim pyskiem.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Gruboskórnik termitojadGruboskórnik termitojad

Dermatonotus muelleri

Gruboskórnik termitojad (Dermatonotus muelleri) to gatunek płaza bezogonowego z rodziny żab wąskopyskich. Ma ciężką budowę ciała, żaba ta wydaje się być napuchnięta. Prowadzi naziemny tryb życia.


Żaba indyjska, termitówka indyjskaŻaba indyjska, termitówka indyjska

Kaloula pulchra

Piękna azjatycka żaba o pięknym ubarwieniu, charakteryzująca się donośnym głosem godowym i tym, że potrafi poprzez nadymanie zwiększyć swą objętość prawie dwukrotnie.


Żaba pomidorowaŻaba pomidorowa

Dyscophus guineti

Żaba pomidorowa to piękna madagaskarska żaba, hodowana nierzadko w domowych terrariach, o charakterystycznym pomarańczowym kolorze skóry. Oczy są bardzo duże o okrągłych źrenicach. Widoczne błony bębenkowe. Nie występują parotydy.

Inne gatunki

  • Breviceps adspersus
  • Breviceps mossambicus
  • Żabka karolińska (Gastrophryne carolinensis)
  • Żaba zwrotnogłowa (Phrynomerus bifasciatus)

Występowanie i środowisko

Płazy z tej rodziny zamieszkują południowe obszary Ameryki Północnej, Amerykę Środkową, północne obszary Ameryki Południowej, centralną i południową część Afryki, Madagaskar, Azję południowo-wschodnią z Indonezją, Malezją, Filipinami, północne obszary Australii i Nową Gwineę.

Zamieszkują tropikalne lasy deszczowe, obszary górskie, sawanny i inne tereny trawiaste, półpustynie.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą naziemny, podziemny lub nadrzewny styl życia. Nie prowadzą wodno-lądowego trybu życia.

Morfologia i anatomia

Większość gatunków ma 8 niezrośniętych kręgów, ruchomy urostyl z dwoma kłykciami, obręcz barkowa jest zrośnięta. W górnej szczęce nie ma zębów, występują za to fałdy podniebienne. Nie ma też chrzęstnych elementów wydłużających palce. Obojczyk jest zredukowany lub nie występuje wcale.

Źrenice są pionowe, poziome lub okrągłe.

Larwy nie mają rogowych ząbków w aparacie gębowym.

Rozmnażanie

Rozmnażanie jest zwykle uzależnione od pory deszczowej lub zachodzi przez cały rok. Samce wydają odgłosy godowe, dzięki którym wabią samice. Połowa gatunków składa jaja na lądzie. Z jaj wykluwają się już przeobrażone osobniki. Inne gatunki składają jaja w okresowych i zwykle małych zbiornikach wody (liście, dziuple, kałuże), w których rozwijają się kijanki. Zdarza się że jaj pilnują samce.

Pożywienie

Zjadają małe bezkręgowce. Znane są gatunki odżywiające się wyłącznie mrówkami. Larwy odżywiają się planktonem.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Niektóre gatunki żab mogą żyć w jednej norze z jadowitymi tarantulami.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-14, RODZ-214Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.