Logo Media Nauka

Żółwiak chiński

Żółwiak chiński (Pelodiscus sinensis, syn. Trionyx sinensis) to gad z podrzędu skrytoszyjnych o bardzo silnie spłaszczonym, zredukowanym pancerzu grzbietowym. Oliwkowozielony z żółtymi plamami karapaks (pancerz) ma kształt owalny, pozbawiony jest tarczek rogowych i pokrywa go twarda, gruba i gładka skóra. Z tyłu tworzy gruby fałd. Pancerz od strony brzusznej z pancerzem od strony grzbietowej łączy tylko skóra. Wargi są mięsiste, żółw ma silne i ostre szczęki. Pysk zaopatrzony jest w ryjek z otworami nosowymi. Oczy są silnie wystające z głowy, która jest stosunkowo mała i wydłużona. Żółwiak chiński ma krótki ogon.

Żółwiak chiński (Pelodiscus sinensis)
Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Daleki Wschód - Chiny, Japonia, Tajwan, Korea. Zasiedla rzeki i jeziora o ilasto-piaszczystym dnie.

Tryb życia i zachowanie

Zależny od środowiska wodnego. Rzadko wychodzi na ląd. Bardzo dobrze pływa i nurkuje. Aktywny nocą. Zimuje na dnie zbiornika wodnego, głęboko zagrzebany w mule. Jest agresywny. Zaniepokojony może dotkliwie kąsać.

Pożywienie

Ryby, skorupiaki, mięczaki wodne, owady, robaki.

Rozmnażanie

Samice składają małe jaja (ok 2 cm) w wygrzebanych przez siebie na piaszczystym brzegu jamkach o głębokości 20 cm. Robią to 2-3 razy w roku. Łącznie samica składa w roku do 70 jaj.

VU

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

W poszukiwaniu ryb często wchodzi w sieci rybackie, niszcząc je.

Mięso żółwiaka chińskiego jest jadalne i bardzo cenione. Jadalne są też jego jaja.

W Japonii jest czczony jako święte zwierzę. Jest tam hodowany w zbiornikach wodnych przy świątyniach. Dbają o nie kapłani i pielgrzymi.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2012-06-10, GAT-150


Pokrewne gatunki gadów

ikonaŻółwiak formosański
Nilssonia formosa
ikonaŻółwiak nubijski
Cyclanorbis elegans
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.