Żółwiaki

Żółwiaki, żółwie trójpazurzaste to rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych, która liczy dziś 26 gatunków w 15 rodzajach. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny gadów.

Pancerz pokrywa gruba, miękka skóra. Pancerz kostny jest silnie zredukowany, a połączenie plastronu i karapaksu jest luźne. Szczęka i żuchwa nie posiadają rogowych listew, posiadają mięsiste wargi, tworzące ryjek, na końcu którego są otwory nosowe. Kończyny mają kształt wioseł, palce połączone błoną, 3 środkowe palce zakończone pazurami.

Występowanie i środowisko

Nie występują w Australii, Ameryce Środkowej i Południowej. Są silnie związane ze środowiskiem wodnym. Największa różnorodność żółwiaków występuje w Azji.

Tryb życia i zachowanie

Dzięki pełnieniu funkcji oddechowej przez błonę śluzową gardzieli żółwiaki mogą przebywać pod wodą nawet 15 godzin. Przebywają głównie na dnie. Są aktywne o zmierzchu i w nocy. Gatunki żyjące na północy wychodzą na ląd wygrzewać się na słońcu.

Rozmnażanie

Samice składają jaja na lądzie i od razu wracają do wody.

Pożywienie

Prawie wszystkie są mięsożerne. Zjadają wodne owady, mięczaki, skorupiaki, pierścienice, żaby, ryby. Niektóre gatunki dietę uzupełniają pokarmem roślinnym.

Ciekawostki

Żółwiaki są cenionym źródłem mięsa na obszarach ich występowania.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunkiPowiązane quizy

Gady Polski — quiz

Liczba pytań: 24
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
18.03 / 75.13%
2024-01-21
Jaki jest największy żółw na świecie?
Który z żółwi jest rekordzistą pod względem rozmiarów i ciężaru? Gdzie można spotkać największego żółwia świata?

© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-81Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.