Żółwie wężoszyjne
Żółwie wężoszyjne (Chelidae) to rodzina gadów z podrzędu żółwi bokoszyjnych, która liczy dziś około 40 gatunków w 11 rodzajach.
Wygląd
Szyja tych żółwi jest długa i wężowata, co pozwala wystawiać z wody jedynie głowę.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Platemys platycephala
Platemys platycephala to gatunek żółwia wężoszyjnego. Odnóża czarne. Niewielka, maczugowata głowa czarna z pomarańczowym wierzchem.

Elseya novaeguineae
Elseya novaeguineae to żółw z rodziny żółwi wężoszyjnych. Ubarwienie brązowe z wierzchu, żółtawe od spodu, pancerz brązowawy.

Chelodina reimanni
Chelodina reimanni to gatunek gada z rodziny żółwi wężoszyjnych.

Emydura subglobosa
Emydura subglobosa to gatunek żółwia z rodziny żółwi wężoszyjnych. Karapaks brązowy z dużymi tarczkami w środkowej jego części i mniejszymi na obrzeżach, plastron jasny z pomarańczowoczerwonymi przebarwieniami.

Chelodina novaeguineae
Chelodina novaeguineae to gatunek gada z rodziny żółwia wężoszyjnego. Przeważa ubarwienie brązowe.

Chelodina oblonga
Chelodina oblonga to gatunek gada z rodziny żółwi wężoszyjnych z Nowej Gwinei.

Chelus fimbriatus
Żółw mamamata to żółw z Ameryki Południowej z charakterystycznym rurkowatym zakończeniem pyska, na końcu którego znajdują się nozdrza. Zwierzę może oddychać będąc w prawie całkowitym zanurzeniu.

Chelodina longicollis
Żółw wężoszyi, chelodyna australijska, żółw długoszyjny, wężogłówka australijska (Chelodina longicollis) to gatunek żółwia wężoszyjnego. Szyja tego żółwia jest bardzo długa i sięga długości karapaksu.

Chelodina mccordi
Żółw wężoszyi McCorda to endemiczny gatunek żółwia z wyspy Roti. To żółw z rodziny wężoszyjnych o niewielkich rozmiarach, z długą, wężowatą szyją, nisko wysklepionym karapaksem.

Mesoclemmys zuliae
Żółw zulia to endemiczny gatunek żyjący tylko na zachodnim wybrzeżu jeziora Maracaibo w Wenezueli. To gad z rodziny żółwi wężoszyjnych. Ma dość dużą głowę. Występuje jedynie na zachodnim brzegu jeziora Maracaibo.
Inne gatunki
- Acanthochelys macrocephala
- Acanthochelys pallidipectoris
- Acanthochelys radiolata
- Acanthochelys spixii
- Chelodina expansa
- Chelodina parkeri
- Chelodina pritchardi
- Elseya bellii
- Elseya branderhorsti
- Elseya georgesi
- Elseya purvisi
- Elusor macrurus
- Hydromedusa maximiliani
- Mesoclemmys dahli
- Mesoclemmys hogei
- Mesoclemmys vanderhaegei
- Phrynops geoffroyanus
- Phrynops hillarii
- Phrynops williamsi
- Pseudemydura umbrina
- Pseudemydura umbrina
- żółw białooki (Rheodytes leukops)
- Rhinemys rufipes
Występowanie i środowisko
Żyją w środowisku wodnym i lądowym. Żyją w Australii, Nowej Gwinei i Ameryce Południowej. Zamieszkują wody śródlądowe.
Tryb życia i zachowanie
Niektóre gatunki podczas suszy zapadają w stan estywacji (snu letniego) zagrzebane w ziemi. Między zbiornikami przemieszczają się w nocy. Rankiem część gatunków lubi wygrzewać się na brzegach wód na słońcu.
Morfologia i anatomia
Są wyposażone w worek analny, w którym przechowują wodę.
Rozmnażanie
Są jajorodne. Samica składa jaja do komory lęgowej, wykopanej w piasku nad brzegami wód. Nie opiekuje się jajami ani młodymi.
Pożywienie
Zjadają przede wszystkim wodne owady, ich larwy, skorupiaki, kijanki, żaby, małe ryby. Część gatunków żywi się roślinami, w tym owocami spadającymi do wody z drzew.
Ochrona i zagrożenia
Pseudemydura umbrina to prawdopodobnie najbardziej zagrożony wyginięciem żółw świata. Na początku XXI w. było ich zaledwie 20 sztuk w naturalnym środowisku. W ZOO w Perth udaje się odtwarzać populację tego żółwia.
© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-153