Dendrocygna

Dendrocygna to rodzaj ptaków z rodziny kaczkowatych, do którego zaliczamy 8 gatunków. W Polsce nie występują w przyrodzie ptaki z tego rodzaju.

Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego.

Gatunki

Wykaz gatunków.


Drzewica australijskaDrzewica australijska

Dendrocygna eytoni

Drzewica australijska (Dendrocygna eytoni) to gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych. Upierzenie z wierzchu brązowe, głowa, szyja i pierś są jaśniejsze. W tylnej części charakterystyczne, kremowe, zadarte w górę pióra.


Drzewica białolicaDrzewica białolica

Dendrocygna viduata

Drzewica białolica (Dendrocygna viduata) to gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych. Upierzenie brązowe, w części piersiowej i szyjnej wyraziste, w tylnej i spodniej bardziej żółtawe z prążkami. Przód głowy biały, tył czarny.


Drzewica czarnobrzuchaDrzewica czarnobrzucha

Dendrocygna autumnalis

Drzewica czarnobrzucha (Dendrocygna autumnalis) to gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych. Kształt ciała smukły. Upierzenie brązowe, na głowie bledsze za wyjątkiem ciemniejszej czapeczki. Spód czarny.


Drzewica dwubarwnaDrzewica dwubarwna

Dendrocygna bicolor

Drzewica dwubarwna to ptak z grupy drzewic o brązowo-pstrym ubarwieniu ciała. Gnieździ się na ziemi lub w dziupli drzew. Jest roślinożerna, preferuje nasiona traw.  • Drzewica karaibska (Dendrocygna arborea)
  • Drzewica wędrowna (Dendrocygna arcuata)
  • Drzewica plamista (Dendrocygna guttata)
  • Drzewica indyjska (Dendrocygna javanica)

Zdjęcia - galeriaWystępowanie i środowisko

Ptaki te występuje na całym świecie w strefie zwrotnikowej.

Morfologia i anatomia

Przeciętna długość ciała to 50 cm, ciężar zaś około 1 kg.

Rozmnażanie

Jaja wysiaduje zarówno samica jak i samiec.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
  • pod red. Przemysława Busse - Mały Słownik Zoologiczny - PTAKI t.I i II, ISBN 83-214-0043-4, Wiedza Powszechna 1990

© medianauka.pl, , RODZAJ-213
Data aktualizacji artykułu: 2021-04-24Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.