Rocha

Rocha (Rhinobatos rhinobatos) to gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny rochowatych. Ciało spłaszczone grzbietobrzusznie, szczególnie w przedniej części, wydłużone, w kształcie rombu o zaostrzonym pysku w części głowowej, od połowy ciało walcowate. Dwie płetwy grzbietowe przesunięte ku tyłowi. Otwór gębowy z plastrem małych zębów występuje na spodzie, szczeliny skrzelowe także. Na grzbiecie występują niewielkie kolce. Brak płetwy odbytowej. Płetwa ogonowa ma tylko górny płat. Ubarwienie z wierzchu oliwkowe, brązowe, szarawe. Spód biały.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Rocha żyje we wschodniej części Atlantyku, w tym w Morzu Śródziemnym, w strefie przybrzeżnej od Francji na północy po Angolę w Afryce na południu. Preferuje płytkie wody z miękkim dnem, w którym się może zagrzebać.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi do 100 cm.

Pożywienie

Poluje na zwierzęta denne.

Rozmnażanie

To ryba jajożyworodna.

Ochrona i zagrożenia CR

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

  • Raja rhinobatos Linnaeus, 1758

Pokrewne gatunki ryb

ikona
Rhinobatos albomaculatus
Rochowate
Rochowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese – Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura – Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004
  • Włodzimierz Załachowski – Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992

© medianauka.pl, 2023-03-06, GAT-611003
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.