Rhinopteridae

Rhinopteridae to rodzina ryb chrzęstnoszkieletowych z rzędu orleniokształtnych. Zaliczamy do niej 7 gatunków.

Wygląd

Ciało spłaszczone grzbietobrzusznie, przypomina kształt rombu, czasem trójkąta, wyposażone w dość długi ogon, często zakończony kolcem jadowym.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Płaszczka karbogłowaPłaszczka karbogłowa

Rhinoptera bonasus

Płaszczka karbogłowa (Rhinoptera bonasus) to gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny Rhinopteridae. Ubarwienie brązowe. Ciało silnie spłaszczone grzbietobrzusznie.

Inne gatunki

  • Rhinoptera brasiliensis
  • Rhinoptera javanica
  • Rhinoptera jayakari
  • Rhinoptera marginata
  • Rhinoptera neglecta
  • Rhinoptera steindachneri

Występowanie i środowisko

Przedstawiciele tego rzędu żyją w wodach oceanicznych strefy tropikalnej i umiarkowanej całego świata.

Tryb życia i zachowanie

To jedne z nielicznych płaszczek, które prowadzą pelagiczny tryb życia. Ryby te pływają w majestatyczny sposób.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura - Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004
  • Włodzimierz Załachowski - Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994

Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2023-03-07, RODZ-920Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.