Almikowate

Almiki, almikowate, myszoryjki (Solenodontidae) to rodzina jadowitych ssaków z rzędu owadożernych, do której należą 2 żyjące gatunki i dwa wymarłe. To jedne z największych owadożernych.

Almiki przypominają ryjówki. Są jednak od nich dużo większe. Głowa wydłużona w ryjek, oczy malutkie. W okolicy pyszczka wyrastają włosy zatokowe. Mają także dłuższe i silniejsze kończyny. Przednie kończyny wyposażone w wygięte pazury. Sierść jest szczeciniasta. Uszy, tylne kończyny oraz ogon nie są owłosione.

Występowanie i środowisko

Almiki żyją tylko na Kubie i na Haiti.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą naziemny i nocny tryb życia. W poszukiwaniu owadów rozgrzebują glebę, pnie powalonych drzew. Przypominają w tym zwyczaje rycia w ziemi dzików. To towarzyskie zwierzęta, żyjące w norach po kilka osobników.

Morfologia i anatomia

Gruczoł ślinowy wytwarza jad.

Rozmnażanie

Samica rodzi dwa razy do roku po 1-3 młode.

Pożywienie

Zwykle polują na owady, rzadziej na małe kręgowce. Mięsną dietę z rzadka uzupełniają pokarmem pochodzenia roślinnego.

Ochrona i zagrożenia

Zwierzęta te przed przybyciem na wyspy człowieka stanowiły stabilne i liczne populacje. Wraz z człowiekiem na wyspach pojawiły się szczury i psy, potem sprowadzono mangusty i zwierzęta te skutecznie i sukcesywnie obniżały populację almików.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Almiki nie są odporne na własny jad. Ukąszone w walce - giną.

To jedyne owadożerne, które przenoszą młode przyczepione do sutka.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunkiPowiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz — Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa — Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego — Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975

Czy istnieją jadowite ssaki?
Każdy wie o jadowitych wężach, skorpionach, pająkach, żabach, rybach, owadach. A co z ssakami? Czy ssaki bywają jadowite i czy ich jad jest niebezpieczny dla człowieka?
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2019-07-21, RODZ-811
Data aktualizacji artykułu: 2022-08-21Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.