Logo Media Nauka

FacebookAlmiki

Almiki, almikowate, myszoryjki (Solenodontidae) to rodzina jadowitych ssaków z rzędu owadożernych, do której należą 2 żyjące gatunki i dwa wymarłe. To jedne z największych owadożernych.

Wygląd

Almiki przypominają ryjówki. Są jednak od nich dużo większe. Głowa wydłużona w ryjek, oczy malutkie. W okolicy pyszczka wyrastają włosy zatokowe. Mają także dłuższe i silniejsze kończyny. Przednie kończyny wyposażone w wygięte pazury. Sierść jest szczeciniasta. Uszy, tylne kończyny oraz ogon nie są owłosione.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Almik kubańskiAlmik kubański

Atopogale cubana

Almik kubański (Solenodon cubanus) to jadowity ssak z rodziny almikowatych. Ciało pokryte brązowawym, szczeciniastym futerkiem. Głowa zaopatrzona w małe oczy i wydłużony ryjek.

Inne gatunki

  • Almik wielki (Solenodon arredondoi)
  • Solenodon marcanoi
  • Solenodon paradoxus

Występowanie i środowisko

Almiki żyją tylko na Kubie i na Haiti.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą naziemny i nocny tryb życia. W poszukiwaniu owadów rozgrzebują glebę, pnie powalonych drzew. Przypominają w tym zwyczaje rycia w ziemi dzików. To towarzyskie zwierzęta, żyjące w norach po kilka osobników.

Morfologia i anatomia

Gruczoł ślinowy wytwarza jad.

Rozmnażanie

Samica rodzi dwa razy do roku po 1-3 młode.

Pożywienie

Zwykle polują na owady, rzadziej na małe kręgowce. Mięsną dietę z rzadka uzupełniają pokarmem pochodzenia roślinnego.

Ochrona i zagrożenia

Zwierzęta te przed przybyciem na wyspy człowieka stanowiły stabilne i liczne populacje. Wraz z człowiekiem na wyspach pojawiły się szczury i psy, potem sprowadzono mangusty i zwierzęta te skutecznie i sukcesywnie obniżały populację almików.

Ciekawostki

Almiki nie są odporne na własny jad. Ukąszone w walce - giną.

To jedyne owadożerne, które przenoszą młode przyczepione do sutka.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975

© medianauka.pl, 2019-07-21, RODZ-811Czy istnieją jadowite ssaki?

Czy istnieją jadowite ssaki?

Każdy wie o jadowitych wężach, skorpionach, pająkach, żabach, rybach, owadach. A co z ssakami? Czy ssaki bywają jadowite i czy ich jad jest niebezpieczny dla człowieka?

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.