
Biegacz zielonozłoty
Biegacz zielonozłoty (Carabus auronitens) to wyjątkowo piękny i dość duży chrząszcz. Pancerz ma metaliczny połysk, zielono-złoty kolor, piękne wyżłobienia wzdłuż pokryw skrzydłowych, dość duże przedplecze z podłużnym wgłębieniem po środku. Czułki sądługie, wieloczłonowe, nitkowate. Chrząszcz ten od spodu jest czarny. Odnóża są czarne lub czerwono-czarne.
W odróżnienia od biegacza złocistego ten gatunek charakteryzuje się tym, że tylko pierwsze człony czułków są czerwone, pozostałe są czarne. Końcówki żeber są też ciemniejsze. Oba chrząszcze przejawiają też inną aktywność (opisywany tu gatunek jest aktywny w nocy, drugi w dzień).
Występowanie i środowisko PL
Biegacz ten występuje na terenie całego kraju, podgatunek C. a. escheri spotykany jest wyłącznie w górach. Chrząszcza tego można spotkać w lasach liściastych i mieszanych. Najlepiej szukać go pod próchniejącymi pniami.
Tryb życia i zachowanie
Owad ten jest aktywny w nocy. Za dnia jest ukryty pod próchniejącymi drzewami, w ściółce leśnej. Potrafi się wspiąć wysoko na drzewo po korze. Zimuje gromadnie, czasem wraz z innymi biegaczowatymi, pod spróchniałymi pniami.
Pożywienie
To drapieżnik. Poluje na inne owady, ślimaki, dżdżownice, gąsienice. Potrafi upolować dwa razy większą od siebie zdobycz.
Rozmnażanie
Brak danych.
Ochrona i zagrożenia
W Polsce owad ten podlega ochronie.
Ciekawostki
Brak danych.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2015-08-09, GAT-910 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● To chrząszcz całoroczny
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?