Biegacz zielonozłoty

Biegacz zielonozłoty (Carabus auronitens) to wyjątkowo piękny i dość duży chrząszcz. Pancerz ma metaliczny połysk, zielono-złoty kolor, piękne wyżłobienia wzdłuż pokryw skrzydłowych, dość duże przedplecze z podłużnym wgłębieniem po środku. Czułki sądługie, wieloczłonowe, nitkowate. Chrząszcz ten od spodu jest czarny. Odnóża są czarne lub czerwono-czarne.

W odróżnienia od biegacza złocistego ten gatunek charakteryzuje się tym, że tylko pierwsze człony czułków są czerwone, pozostałe są czarne. Końcówki żeber są też ciemniejsze. Oba chrząszcze przejawiają też inną aktywność (opisywany tu gatunek jest aktywny w nocy, drugi w dzień).

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Biegacz ten występuje na terenie całego kraju, podgatunek C. a. escheri spotykany jest wyłącznie w górach. Chrząszcza tego można spotkać w lasach liściastych i mieszanych. Najlepiej szukać go pod próchniejącymi pniami.

Tryb życia i zachowanie

Owad ten jest aktywny w nocy. Za dnia jest ukryty pod próchniejącymi drzewami, w ściółce leśnej. Potrafi się wspiąć wysoko na drzewo po korze. Zimuje gromadnie, czasem wraz z innymi biegaczowatymi, pod spróchniałymi pniami.

Pożywienie

To drapieżnik. Poluje na inne owady, ślimaki, dżdżownice, gąsienice. Potrafi upolować dwa razy większą od siebie zdobycz.

Rozmnażanie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce owad ten podlega ochronie.

Ciekawostki

Podgatunki:
C. a. auronitens
C. a. escheriKalendarz przyrody

123456789101112

Opis

To chrząszcz całoroczny
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów

ikona
Carabus szekelyi
ikonaBiegacz dołkowany
Carabus irregularis
ikonaBiegacz fioletowy
Carabus violaceus
ikonaBiegacz pomarszczony
Carabus intricatus
ikonaBiegacz skórzasty
Carabus coriaceus
Biegaczowate
Biegaczowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-08-09, GAT-910
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.