Logo Media Nauka

Bystrzyk ozdobny (Hyphessobrycon bentosi)
© Esther Querbach - Fotolia.com

Bystrzyk ozdobny

Bystrzyk ozdobny (Hyphessobrycon bentosi) to gatunek ryby słodkowodnej, należącej do rodziny kąsaczowatych i rodzaju bystrzyków (Hyphessobrycon). To barwna ryba, szczególnie płetwy. Na płetwie grzbietowej znajduje się czarna plama, a na płetwach odbytowej, brzusznych i grzbietowej znajdują się charakterystyczne białe zakończenia. W czasie tarła ubarwienie szczególnie samców jest bardziej intensywne. Jest obecna niewielka płetwa tłuszczowa. Podobnym gatunkiem jest bystrzyk różowy (Hyphessobrycon rosaceus), który wcześniej był uznawany za podgatunek bystrzyka ozdobnego.

Występowanie i środowisko

Występuje w dorzeczu Amazonki w Ameryce Południowej. Preferuje wody płytkie o różnym charakterze, najczęściej z wodą płynącą.

Tryb życia i zachowanie

Bystrzyk ozdobny jest niezwykle zwinny. Prowadzi stadny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała od 3,5 cm do 8 cm.

Pożywienie

To wszystkożerny gatunek.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Zdjęcia - galeria

Hodowla - informacje dla akwarystów

Informacje ogólne o gatunku: To bardzo ruchliwa ryba o spokojnym usposobieniu, prowadząca stadny tryb życia, stąd trzymamy zwykle gromadkę tych rybek. Bardzo dobry gatunek do akwarium ogólnego.

Rodzaj akwarium i wyposażenie: Akwarium dla 6-8 osobników powinno mieć pojemność minimum 50 litrów. Powinno byc dość płytkie (do 30 cm). Podłoże najlepiej ciemne, obsadzone wyspowo. Wskazany jest dodatek dębowych liści. Oświetlenie dość silne tonowane przez pływającą roślinność. Twardość wody: 9-12 °n, pH 6,5-7.

Inne warunki chowu: Raz na tydzień należy wymieniać do 10% wody. Zapewniamy dużej przestrzeni do pływania i niewielki nurt.

Temperatura: 23-28 °C

Pokarm: Zjada każdy rodzaj pokarmu.

Rozmnażanie: Rozród odbywa się w parach.

Ograniczenia prawne:
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2016-08-28, GAT-4199


Pokrewne gatunki ryb

ikonaBystrzyk barwny
Hyphessobrycon callistus
ikonaBystrzyk czerwonoplamy, bystrzyk Pereza
Hyphessobrycon erythrostigma
ikonaBystrzyk pięknopłetwy, cytrynka
Hyphessobrycon pulchripinnis
ikonaBystrzyk Socolofa
Hyphessobrycon socolofi
Kąsaczowate
Kąsaczowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.